INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  VLLAZNIA - UNIVERSITATEA CRAIOVA

FOTO Greu cu albanezii » Universitatea Craiova s-a încurcat cu Vllaznia, echipă care a tras o singură dată pe poartă

Vllaznia - Universitatea Craiova, în turul 2 al Conference League, live +8   FOTO
Vllaznia - Universitatea Craiova, în turul 2 al Conference League, live

Articol de - Publicat joi, 21 iulie 2022 23:58 / Actualizat vineri, 22 iulie 2022 01:16

CSU Craiova n-a reușit să câștige nici anul acesta în Albania, remizând cu Vllaznia, scor 1-1, deși a condus cu 1-0, iar adversarii au înscris la unicul șut pe poartă. Calificarea se joacă în Bănie, peste o săptămână, oltenii având încă proaspătă amintirea de coșmar de anul trecut, când au fost eliminați de albanezii de la KF Laci.

• Returul de la Craiova este programat joi, 28 iulie, de la ora 20:30
  • Dacă se califică, Universitatea Craiova ar evolua cu Zorya Luhansk, locul 4 în Ucraina în momentul întreruperii sezonului trecut. Zorya va fi gazda primului meci

Eliminată rușinos anul trecut din Europa de FC Laci, Universitatea Craiova a venit pusă în gardă în Albania. Mai ales că Vllaznia a ajuns în Conference League după ce a câștigat Cupa Albaniei, tocmai în dauna coșmarului oltenilor.

Trupa lui Gyuszi Balint a intrat bine în meci încă din primele minute. Cu o posesie superioară și preocupată să amenințe poarta adversă, Craiova și-a creat prima mare ocazie în minutul 15, prin Gustavo.

Mingea șutată de mijlocașul brazilian cu stângul, în diagonală, a trecut la o palmă de bară. Portarul era bătut. Alb-albaștrii arată poftă de fotbal. Pasează și aleargă într-un ritm alert.

Cei circa 200 de suporteri ai Universității prezenți pe stadion „Loro Boriçi” din Shkodër exploderază de bucurie. Baiaram a marcat cu capul din centrarea lui Ivan, dar golul a fost anulat corect pentru ofsaid. Se vede că albanezii n-au început încă sezonul și au la activ doar un amical jucat. Cei 10.000 de fani albanezi fanatici au încercat să le dea combustil favoriților.

Vllaznia - CSU Craiova / Sursă foto: Facebook@ Universitatea Craiova
+4 FOTO

Cu toate astea, Vllaznia n-a putut să tragă niciun șut pe poartă în prima repriză. Mai bună, Universitatea a intrat în avantaj la pauză. Oltenii au deschis scorul la finalul primelor 45 de minute, după un penalty scos de Baiaram, la ultima fază, și transformat cu emoții de A. Ivan.

Era 1-0 și lucrurile păreau sub control. Nimic nu prevedea altceva, mai ales că Al. Crețu a ratat după doar 5 secunde de la reluare o ocazie mare de a face 2-0.

Scăpați ca prin urechile acului, albanezii au reușit să restabilească egalitatea la capătul unei acțiuni la care au contribuit cei doi oameni introduși după pauză.

Marku s-a infiltrat în careu prin zona lui Bancu și i-a pasat perfect în fața porții lui Hoxhaj, care l-a învins pe Lazar din alunecare (52)

Până la final, Craiova a fost echipa mai periculoasă, și-a creat câteva oportunități, dar n-a mai avut claritate la finalizare. S-a terminat 1-1, iar calificarea în turul 3 preliminar se va decide săptămâna viitoare pe arena "Ion Oblemenco".

Craiova a ratat victoria în Albania, Laszlo Balint îi atenționează pe jucători: „Va trebui să analizez situația”
VLLAZNIA - CSU CRAIOVA 1-1

Vllaznia - Universitatea Craiova 1-1

• Au marcat: Hoxhaj '51 / A. Ivan '45+1 p.
  • Click AICI pentru statistici!
  • Aproximativ 14.000 de spectatori sunt prezenți la confruntarea din Albania.

FINAL! Universitatea Craiova încheie la egalitate confruntarea cu Vllaznia, 1-1. Calificarea se va decide în Bănie.

min 90+1: Ocazie mare ratată de juveți pe final. Markovic primește o pasă bună în lateral, își așază atent pașii și șutează în forță. Portarul albanezilor respinge în corner.

min.81: Oltenii domină finalul, se năpustesc în ofensivă, dar nu reușesc să-și creeze ocazii clare la poarta Vllazniei. Albanezii se mulțumesc să apeleze la cartea contraatacului.

min.65: Mateiu expediază un șut de la distanță, mingea se duce mult pe lângă stâlpul din dreapta al albanezilor.

min.51: Gol Vllaznia! Albanezii reușesc să înscrie în minutul 51, după un atac prelungit al echipei lui Mirel Josa. Ardit Hoxhaj e angajat în fața porții și nu-l iartă pe Lazar!

min.46: A început repriza secundă!

+4 FOTO

Pauză în Albania! Craiova e în avantaj, 1-0, după reușita lui Andrei Ivan de la punctul cu var.

min.45+1: GOOOl Craiova! Andrei Ivan transformă penalty-ul cu mici emoții și îi duce pe olteni în avantaj chiar înainte de pauză!

min.45: Penalty pentru olteni, obținut de Baiaram după ce a fost doborât în careu.

min.39. Golul Craiovei este anulat pentru ofsaid. Centrarea lui Andrei Ivan e fructificată de Elvir Koljic, însă bosniacul se afla într-o poziție de ofsaisd. Decizie corectă a „centralului” Paul Mclaughlin.

min.30: Alb-albaștrii nu mai reușesc să se apropie de careul Vllazniei. Se joacă haotic, cu multe mingi aruncate de pe ambele părți spre careurile adverse.

min.21: E rândul lui Elvir Koljic să fie periculos, la o fază fixă a alb-albaștrilor. Goalkeeper-ul Zogovic reține însă fără probleme.

min.15: Acțiune bună a Craiovei, încheiată cu șutul lui Gustavo de la marginea careului. Mingea se duce puțin pe lângă poarta albaezilor.

min. 10: Început liniștit de meci. Craiova are posesia, dar construiește cu greu pentru că albanezii se apără aglomerat

min. 1: A început meciul