INTERNATIONAL  »  EURO 2012  »  GRUPA A / POLONIA - GRECIA 1-1

Thriller la debut » Polonia - Grecia 1-1, într-un meci cu două eliminări

Articol de GSP - Publicat vineri, 08 iunie 2012 00:00 / Actualizat vineri, 08 iunie 2012 23:13

Polonia şi Grecia au încheiat la egalitate în primul meci de la Euro 2012, 1-1. Lewandowski(18) şi Salpingidis (51) au marcat cele două goluri ale partidei

Polonia a avut un start excelent de meci. Golgeterul Lewandowski a deschis scorul în minutul 18 cu o lovitură de cap. Gazdele turneului final au dominat prima parte, dar grecii meritau un penalty pe care centralul Velasco l-a refuzat. Perquis a atins mingea cu mîna în careu în prelungirile primei reprize şi a dat naştere la proteste din partea grecilor. Ca totul să devină şi mai dramatic pentru eleni, Papastathopoulos a fost eliminat în finalul primei părţi.

Grecia a revenit surprinzător în joc. Nou-intratul Salpingidis a reuşit egalarea(51) şi a declanşat furia polonezilor. Dar un contraatac al elenilor putea fi decisiv. Szczęsny l-a faultat în careu pe Salpigidis şi a fost eliminat. Polonezii au avut însă noroc, Karagounis ratînd lovitura de pedeapsă(72).

În egalitate numerică, cele două formaţii au oferit un final pe contre, dar rezultatul a rămas nemodificat, 1-1.

Polonia, ţară gazdă, e marea favorită a întîlnirii, dar grecii pot face surpriza. Campioni europeni în 2004, elenii conduşi acum de portughezul Fernando Santos au o echipă în care se regăsesc veteranii Karagounis şi Gekas, dar şi tineri ca Ninis şi Papastathopoulos.

Polonezii îşi pun toate speranţele în vedeta Robert Lewandowski, proaspăt transferat de Manchester United.

Echipe de start:

Polonia: Szczęsny - Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch - Polanski, Murawski - Błaszczykowski, Obraniak, Rybus - Lewandowski

selecţioner: Franciszek Smuda

Rezerve: Sandomierski, Tytoń, Wojtkowiak, Kamiński, Wawrzyniak, Dudka, Matuszczyk, Mierzejewski, Wolski, Grosicki, Sobiech, Brożek

Grecia: Chalkias - Torossidis, A Papadopoulos, Papastathopoulos, Holebas - Maniatis, Karagounis, Katsouranis,  - Ninis, Samaras, Gekas

Selecţioner: Fernando Santos

Rezerve: Tzorvas, Sifakis, Tzavellas, Malezas, K Papadopoulos, Makos, Fotakis, Fortounis, Fetfatzidis, Liberopoulos, Mitroglou, Salpingidis

Arbitru: Carlos Velasco(Spania)
Asistenţi: Roberto Alonso Fernández şi Juan Carlos Yuste Jiménez

AICI GĂSEŞTI TOT CE TREBUIE SĂ ŞTII DESPRE EURO 2012, ÎNTR-UN SPECTACULOS MODUL OFERIT DE GSP.RO ÎN PARTENERIAT CU AFP. PROGRAM, LOTURI, CV-URILE TUTUROR JUCĂTORILOR, STATISTICI COMPLETE, TOTUL ÎNTR-O PREZENTARE DE EXCEPŢIE, ÎN EXCLUSIVITATE PENTRU CITITORII GSP.RO!

Pariori.ro: EURO 2012: Cine crezi că va fi declarat "jucătorul turneului"? Favoritul e Ozil!