INTERNATIONAL  »  EURO 2016  »  ADVERSARI

80% din bani pentru părinți » Frații Xhaka dau majoritatea câștigurilor din fotbal părinților

Primii frați care s-au înfruntat la un Euro, Granit și Tailant Xhaka sunt o excepție în fotbal // FOTO Reuters
Primii frați care s-au înfruntat la un Euro, Granit și Tailant Xhaka sunt o excepție în fotbal // FOTO Reuters

Articol de - Publicat luni, 13 iunie 2016 00:00

Frații Granit și Taulant Xhaka dau majoritatea câștigurilor din fotbal părinților. ”Ei merită tot. Ne-au crescut cu toată dragostea”, spune elvețianul.

Granit și Taulant vor fi rivalii "tricolorilor" în meciurile cu Elveția și Albania. Primul joacă la Arsenal, cel de-al doilea la Basel. Primul face parte din "naționala" Elveției, în vreme ce fratele lui mai mare reprezintă Albania.

Granit a fost transferat la clubul britanic în schimbul sumei de 45 de milioane de euro și are un salariu de 5 milioane pe sezon. Dar numai 20 la sută din banii câștigați de elvețian îi intră lui în cont.

"Lor le datorăm totul"

"Restul îi trimit părinților mei și la fel face și fratele meu", a spus Granit, chiar după meciul în care naționala țării sale a trecut de Albania cu 1-0. Fotbaliștii le-au cumpărat părinților lor două case - una la Basel, alta la Pristina.

"Ei merită tot. Ne-au crescut cu toată dragostea. Am hotărât să le virăm lor cea mai mare parte din câștigurile noastre, pentru că suntem tineri și naivi. În plus, le datorăm totul, iar ei se pricep mai bine să îi păstreze", a explicat Granit Xhaka.

"Știu că în lumea fotbalului nu fac mulți ceea ce facem noi. Dar banii sunt doar niște hârtii. Pentru noi adevăratul lux este familia"
Granit Xhaka, mijlocaș Elveția

"Nu sunt pasionat de mașini luxoase și nu cheltuiesc mii de euro pentru vacanțe, ci prefer să îmi petrec concediile în Kosovo"
Granit Xhaka, mijlocaș Elveția

"Părinților le datorăm totul și mi se pare firesc să-i recompensăm, după toate lucrurile pe care le-au făcut pentru noi"
Granit Xhaka, mijlocaș Elveția

Meciuri LIVE, program complet, infografii și statistici real-time de la Euro2016 - AICI!

Cariera pe care și-a construit-o fotbalistul dat afară de la FCSB, umilit și numit „vagabond” de Gigi Becali: „Ne vedem peste un an!”

Cornel Dinu a jignit doi „tricolori” după amicalul naționalei: „Au nume de CAP” + Fotbalistul despre care a spus „bine că nu l-am văzut pe teren”


Comentarii (4)
b00merrang
b00merrang  •  13 Iunie 2016, 20:21
Postat de chromophobia pe 13 Iunie 2016, 14:38

Eu nu accept naturalizarile.Daca ai parintii care sunt de origini diferite,copilul trebuie sa-si aleaga una pt care sa joace(ex.Emre Mor cu tatal turc si mama macedoneana).Imi place mult nationala Germaniei dar nu jucatorii ei,Podolski polonez,Khedira tunisian,Ozil turc,Mustafi albanez si extrem de multe alte exemple.In grupa noastra a jucat Albania cu Albania

Exceptie facand Podolski, toti cei enumerati de dvs. s-au nascut in Germania: Khedira-Stuttgart; Mustafi-Bad Hersfeld; Ozil-Gelsenkirchen. Deci, mi se pare normal ca ei sa joace pentru nationala Germaniei. Nationalitatea fiecaruia nu trebuie sa aiba nici o legatura cu abilitatea de a fi selectionati( ex. Hagi, Boloni, Zidane, etc.).

bdgeorge
bdgeorge  •  13 Iunie 2016, 15:19

niste incuiati la minte...nu zic sa nu-ti ajuti parintii dar este o prostie ce fac ei mai bine si-ar intemeia propia familie de care sa aiba grija... dar e greu cand esti atat de prostovan sa gasesti o femeie care sa te accepte indiferent de cati bani ai

chromophobia
chromophobia  •  13 Iunie 2016, 14:38

Eu nu accept naturalizarile.Daca ai parintii care sunt de origini diferite,copilul trebuie sa-si aleaga una pt care sa joace(ex.Emre Mor cu tatal turc si mama macedoneana).Imi place mult nationala Germaniei dar nu jucatorii ei,Podolski polonez,Khedira tunisian,Ozil turc,Mustafi albanez si extrem de multe alte exemple.In grupa noastra a jucat Albania cu Albania

Vezi toate comentariile (4)
Comentează