INTERNATIONAL  »  EURO 2016  »  CROAŢIA - SPANIA, CEHIA - TURCIA

VIDEO + FOTO ŞOC la EURO 2016 » Spania pierde în faţa Croaţiei, 1-2! Ibericii vor juca în optimi cu Italia

Articol de GSP - Publicat marti, 21 iunie 2016 23:52

Croaţia a câştigat meciul cu Spania, 2-1, şi a câştigat grupa D de la EURO 2016. Spania a terminat grupa pe locul 2 şi va juca în optimi cu Italia.

Vezi AICI cum s-a desfăşurat meciul Croaţia - Spania

Croaţia - Spania 2-1 (Kalinici 44', Perisici 88'/Morata 7') - VIDEO

Spaniolii au deschis repede scorul, în minutul 7, prin Alvaro Morata, după o fază spectaculoasă. Croaţii au egalat prin Kalinici, în minutul 44.

Repriza a doua a fost un echilibrată. În minutul 72, Sergio Ramos a ratat un penalty, iar Croaţia a dat lovitura în minutul 88. După un contraatac perfect, Pericici a marcat golul victoriei.

Astfel, Spania termină grupa pe locul 2 şi se va duela în optimi cu Italia, în reeditarea finalei EURO 2012.

Echipe de start:

Croaţia: Subasici - Srna, Jedvaj, Corluka, Vrasljiko - Rog, Kalinici - Perisici, Rakitici, Pjaca - Kalinici

Spania: De Gea - Juanfran, Pique, Sergio Ramos, Alba - Busqets, Iniesta, Fabregas - Nolito, Morata, D. Silva

Cehia - Turcia 0-2 (Burak Yilmaz 9', Tufan 63') - VIDEO

Vezi AICI cum s-a desfăşurat meciul Cehia - Turcia

Turcia s-a impus categoric în meciul cu Cehia, 2-0, şi speră la calificarea în optimi de pe locul 3.

Burak Yilmaz a deschis scorul în minutul 10, iar golul de 2-0 a fost marcat de Tufan, în minutul 65.

Cehia: Cech - Kaerabek, Sivok, Hubnik, Pudil - Dockal,Pavelka, Darida, Plasil, Krejci - Necid

Turcia: Babacan - Gonul, Topal, Balta, Koybaşi - Tufan, Selcuk Inan - Emre Mor, Turan, Volkan Şen - Burak Yilmaz

Nu e sigur că prelungește cu Real Madrid, după ce a pățit în finala Ligii: „A verificat și acum se îndoiește”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!