INTERNATIONAL  »  EURO 2016  »  ROMÂNIA - ELVEŢIA

Meciul cu Elveţia a intrat în istorie » Este prima dată când se întâmplă asta cu echipa României, la EURO

Articol de - Publicat miercuri, 15 iunie 2016 20:22

România a intrat în avantaj la pauză, 1-0, în meciul cu Elveţia, al doilea din grupa A de la EURO.

Stancu a marcat în minutul 18, din penalty, şi România a condus după primele 45 de minute. Astfel, a fost pentru prima dată în istoria participărilor tricolorilor la turneul final european când România a intrat în avantaj la pauză.

De-a lungul anilor, România a avut 14 jocuri la Campionatul European. "Tricolorii" au în palmares o victorie, patru remize şi înfrângeri.