INTERNATIONAL  »  EURO 2016  »  GRECIA - SERBIA 0-2

VIDEO Comă profundă » Grecii au pierdut şi în Serbia, 0-2!

Articol de - Publicat miercuri, 19 noiembrie 2014 00:00 / Actualizat marti, 18 noiembrie 2014 22:40

A fost al 5-lea eşec consecutiv suferit de eleni pe teren propriu. Ca şi în precedentele, nici acum n-au reuşit să marcheze

Înlocuirea lui Claudio Ranieri cu selecţionerul "tineretului", Kostas Tsanas, n-a produs efectul scontat în tabăra grecilor: 0-2, aseară, în amicalul cu Serbia. În prima repriză, exact acelaşi joc fără sare şi piper ca la 0-1 cu Feroe în preliminariile CE 2016. Şi un bilanţ sărac la pauză: 1-4 raportul şuturilor la poartă, 0-2 cadrate, 2-2 la cornere şi posesie egală: 50-50.

Click aici pentru VIDEO!

Tsanas a schimbat masiv la reluare, dar mai mult decît ocaziile lui Christodoulopoulos şi Mandalos n-a obţinut. Eventual nervi, Kone împingîndu-l pe Maniatis. Golurile le-au marcat oaspeţii. Petrovici, cu capul, la o lovitură liberă (60), şi Gudelj, în prelungiri (90+2), cu un şut de la 25 de metri, aproape de vinclu.

GRECIA: Glykos - Torosidis (61 Bakakis), Manolas (73 Moras), Papadopoulos, Vyntra - Samaris (79 Mandalos), Maniatis - Mavrias (71 Kolovos), P. Kone (64 Tziolis), Christodoulopoulos - Athanasiadis (64 Gekas)

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”