INTERNATIONAL  »  EURO 2016  »  GERMANIA - SLOVACIA 3-0

VIDEO Ei sunt șefii » Nemții au tranșat ”războiul” cu slovacii rapid, 3-0, și își așteaptă adversarul din ”sferturi”: Spania sau Italia

Articol de - Publicat luni, 27 iunie 2016 00:00

Așa cum a început "optimea" de la Lille, a fost clar din capul locului cine e șeful pe teren.

Joc într-un singur sens, spre poarta lui Kozacik, gol Jerome Boateng, după numai 8 minute, penalty la Gomez, irosit de Ozil, și destule alte oportunități. 11-0 la șuturi și 65,8 la sută posesie după 35 de minute! Norocul slovacilor? Germania lui Low încă nu-și reglase tunurile.

Click aici pentru VIDEO!

Elastic Neuer

Apoi, surpriză! În plină dominare a panzerelor, Kucka a prins o lovitură de cap pe care scria mare 1-1. Numai că alb-negrii au între buturi pe unul dintre cei mai buni portari ai lumii, Neuer. Iar căpitanul Mannschaftului s-a întins ca un elastic și a scos balonul de sub "transversală". Odată depășit momentul dificil, nemții și-au reluat asaltul, iar Gomez a dublat diferența: 2-0 la pauză, 14-2 la șuturi!

Draxler, acrobatic

Slovacii nu mai aveau nimic de pierdut. Trebuiau să facă ceva, altfel ar fi fost striviți. Kucka a lansat o torpilă, însă pe direcția lui Neuer. Albastrul a început să se vadă mai pronunțat în tabloul general al meciului, dar acolo, în fața porții adverse, nu s-a legat nimic. Iar Germania a mai profitat o dată: Draxler, acrobatic, 3-0. Scor final.

5 e numărul penalty-urilor ratate la acest Euro: Ronaldo, Ramos, Xhaka, Dragovici și Ozil. Alte 4 au fost transformate

2 goluriare Gomez la Euro 2016, 5 cu totul la turneele finale de CE, egalându-l pe Klinsmann

"Germania câștigă. Sau altfel spus, apa este udă"
Gary Lineker, fost internațional englez

Duminică, 5 finale pentru salvare! Dinamo și FCU Craiova sunt la mila rezultatelor » Toate CALCULELE în dreptul fiecărei echipe

„Vă spun în premieră, la Dinamo a fost o tentativă de puci în vestiar!” » Omul care l-a adus pe Kopic a dat tot din casă