INTERNATIONAL  »  EURO 2016  »  GERMANIA - ANGLIA 2-3

VIDEO God save the Football » Kane și Vardy au aprins Berlinul cu golurile lor ca niște torțe, 3-2 cu Germania

Articol de - Publicat luni, 28 martie 2016 00:00

Nimeni, niciodată, nu mai câștigase pe terenul Mannschaftului răsturnând un handicap de două goluri. Dar Anglia varianta Kane&Vardy poate.

Și Albionul are acum trei victorii consecutive în Germania: 5-1 în 2001, 2-1 în 2008 și 3-2 în 2016. "E o seară mare pentru noi", spune Kane în culmea fericirii. El și Vardy au făcut jocul mai frumos sîmbătă seară, oferind "călcâiului" un loc special în lumea fotbalului spectacol.

Click aici pentru VIDEO!

Omagiu lui Johan

Minutul 61. La 2-0 pentru nemți, Harry Kane a fost atins de inspirația lui Cruyff. Era pe linia de 16 metri, cu spatele la poartă, încadrat de Ozil și de Thomas Muller. În acea clipă a întors mingea cu câlcâiul în stilul inconfundabil al lui Johan și, dintr-o dată, adversarii au pierdut lupta. Scăpat de ei, atacantul lui Tottenham a șutat în colțul lung: bară-gol. "Nu exista alt gest tehnic mai impresionant decât cel al lui Cruyff în această săptămână tristă. Un sentiment extraordinar, imposibil de uitat".

Magic Leicester

Minutul 75. Insularii asaltau poarta Germaniei. La capătul unui contraatac-fulger, Clyne a centrat de pe aripa dreaptă la colțul scurt. Iar Vardy, cel care o propulsează pe Leicester spre primul său titlu de campioană, a avut o reacție de clasă. Călcâi în plină viteză, prin spatele fundașului Rudiger, care se repezise să-l devoreze. Pe linie, Neuer doar a schițat un gest. Voia să plonjeze, însă nu mai era timp.

"Fotbalul este un joc simplu în care 22 de jucători lovesc o minge 90 de minute, iar la sfârșit Germania lasă să-i zboare un avantaj de două goluri"
Gary Lineker, golgeter al Angliei în anii '80

0 înfrângeriare Anglia în fața Germaniei în 9 meciuri jucate pe Olympiastadion din Berlin