INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  PRELIMINARII EURO 2024

Preliminarii Euro 2024 » Incredibil deznodământ în Elveția - Belarus + Încă un rezultat mare pentru Republica Moldova

Elveția a remizat pe teren propriu cu Belarus, scor 3-3. România poate să urce provizoriu pe primul loc în grupa I. Are nevoie de o victorie contra Andorrei. +7   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 15 octombrie 2023 21:44 / Actualizat luni, 16 octombrie 2023 01:01

Preliminariile EURO 2024 au programat duminică 89 partide.. Elveția a remizat pe teren propriu cu Belarus, scor 3-3. Republica Moldova continuă parcursul bun din preliminarii. A scos o remiză în Polonia, scor 1-1, și este la mâna ei în drumul spre primul turneu final din istorie. Norvegia lui Erling Haaland a fost învinsă de Spania, scor 0-1, și a ratat matematic calificarea.

România - Andorra 4-0 » Ne-am trezit lideri! Joaca de copii de pe Arena Națională plus egalul miraculos din Elveția ne-au propulsat în fruntea grupei
România - Andorra 4-0

FINAL. Elveția - Belarus 3-3

• Au marcat: Shaqiri 29, Akanji 89, Amdouni 90 / Ebong 61, Polyakov 69, Antilevski 84
  • Click AICI pentru statistici
  • Televizare: Prima Sport 2, Digi Sport 1

Elveția, marea favorită a grupei I preliminare, a deschis scorul în fața Belarusului în minutul 28, când Xherdan Shaqiri a plasat perfect un șut de la marginea careului. Nimic nu anunța revenirea bielorușilor, echipă care remiza în urmă cu 3 zile în fața „tricolorilor”, fără gol marcat.

Maks Ebong, mijlocaș venit de la Astana, a adus tăcerea la St. Gallen cu golul egalizator din minutul 61. Stupoarea s-a transformat în nervi în minutul 69, când Polyakov i-a adus pe oaspeți în avantaj.

+3 FOTO

Xhaka și colegii s-au aruncat în ofensivă, au presat, dar au fost surprinși pe contraatac. Dmitri Antilevski, golgeterul lui Bate Borisov, a fost trecut pe tabelă după o lungă analiză în camera VAR.

Iureșul gazdelor a continuat. Portarul Sergei Ignatovich a bâjbâit două baloane și a permis egalarea în decurs de două minute, prin Akanji și Amdouni. Minutele adiționale n-au mai adus nimic, iar România poate profita și urca provizoriu pe primul gol în grupa I preliminară.

Clasament grupa E

Dezastrul Bulgaria: fără Euro de 19 ani și Mondial de 25! Selecționerului Krstajic i s-a cerut demisia, căpitanul Despodov tună: „A fost rușine!”
BULGARIA

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”