INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  LEGIA - RAPID 3-1

CRONICA meciului Legia - Rapid 3-1 » Sinucigaşii din Giuleşti

Rapidul e out din Europa după înfrîngerea din Polonia

Articol de - Publicat joi, 03 noiembrie 2011 00:00 / Actualizat vineri, 04 noiembrie 2011 01:31

Cu un om mai puţin timp de 65 de minute, Rapidul a pierdut la Varşovia, deşi a făcut unul dintre cele mai bune meciuri din acest sezon

CLICK AICI PENTRU REZUMATUL MECIULUI!

Doar Rapidului i se putea întîmpla să ajungă să-şi joace ultima şansă pentru primăvara europeană în deplasare, în faţa a 30.000 de polonezi furioşi şi fără Coman. "Vom juca ofensiv!", a anunţat Răzvan Lucescu înaintea partidei şi nimeni nu l-a crezut pe X-Man.
Începe meciul şi, odată cu primul fluier, alb-vişiniii zburdă pe teren. Conştienţi că remiza le oferă doar şanse matematice, elevii lui Răzvan nu pierd vremea. Deac croşetează pe banda dreaptă, Teixeira le înnoadă picioarele leşilor, iar mingile vin în careul lui Kuciak la foc automat! După cinci minute, corner executat de acelaşi Deac, iar Alexa loveşte bara cu o lovitură de cap. Ar fi fost prea simplu şi prea frumos pentru o formaţie obişnuită să trăiască periculos! Asediul continuă şi acelaşi Deac e blocat în ultimul moment de portarul Legiei, la o eroare în apărarea poloneză. La poartă cealaltă, linişte! Doar un şut slab, reţinut uşor de debutantul Drăghia. Rapidiştii ajung la 9 cornere, însă leşii şi-au înroşit frunţile resping balon după balon.

De ce, Alexa? De ce?!
Şi vine minutul 25, "chirurgul" Alexa nu se poate abţine, loveşte cu cotul, al doilea galben, iar mijlocaşul părăseşte terenul cu lacrimi în ochi. Lucescu scoate unicul vîrf, pe Cassio, introducîndu-l pe Grigore, care preia sarcinile lui Alexa. După doar 10 minute, acesta îşi încearcă norocul, aşa cum a înscris la Wroclaw, în august. Dar aceeaşi, ţară, alt stadion, altă execuţie, mai modestă. Şutul său se duce puţin pe lîngă. Dincolo, Drăghia le dă puţine emoţii colegilor, pierzînd o minge la marginea careului, dar Ljuboja nu găseşte cadrul porţii goale. Înainte de pauză, Herea trimite puţin peste din lovitură liberă şi giuleştenii intră la vestiare optimişti că pot scoate un rezultat bun.

Pe cît de bine au început meciul, pe atît de prost au stat în ghete la reluare. Mai întîi, Radovici e blocat greu de Drăghia, pentru ca tot sîrbul să deschidă scorul la o fază în care mingea a lovit mai întîi bara, la lovitura de cap a lui Jedrzejczyk. Era minutul 53, iar misiunea alb-vişiniilor devine scenariu de film din seria cu Tom Cruise!

Leşii, sub asediu
Elevii lui Lucescu nu cedează, se aruncă în atac şi în 5 minute trec de trei ori pe lîngă egalare. Grigorie şi Herea, de două ori, îl iau însă la ţintă pe fostul portar al Vasluiului. Bozo loveşte bara cu o "folia seca" pentru ca apoi, exasperat de propriile ratări, decarul rapidist, ghinionistul serii, trece la construcţie şi, după o cascadă de driblinguri, îl găseşte perfect în careu pe Teixeira, iar portughezul înscrie cu mult sînge rece. 1-1, iar formaţia din Grant visează din nou la primăvara europeană!

Drăghia i-a îngropat!
Doar pentru patru minute, pentru că neexperimentatul Drăghia scapă aiurea o minge şi Radovici reuşeşte dubla! "Nu-i nimic, mai sînt 20 de minute!", le strigă Răzvan, dar vişiniii nu mai au forţa să alerge iar după o egalare, care oricum nu le-ar fi adus prea multe şanse de calificare. Ba mai mult, polonezii au mai punctat o dată, în prelungiri, prin Kucharczyk. Astfel, visul frumos se încheie în Polonia, tot acolo unde a şi început, în august, cînd Rapidul a trecut cu acelaşi scor de Slask Wroclaw.

Au marcat: Radovici 53, 69, Kucharczyk 90+3 / Teixeira 65
Legia: Kuciak - Jedrejczyk, Zewlakow, Wawrzyniak, Komorowski, Borysiuk, Vrdoljak, Rybus (Kucharczyk 87), Radovici (Wolski 90+2), Zyro (Gol 64), Ljuboja
Rezerve: Skaba, Inaki, Rzezniczak, Ohayon

Rapid: Drăghia - Rui Duarte, M.Antonio, Burcă, Bozovici - Alexa, Herea (Pancu 73), Teixeira - Cassio (Grigore 28), Sburlea (Grigorie 55), Deac
Rezerve: Straton - Ezequias, Oroş, Apostol

AICI poţi vedea cum s-a  desfăşurat meciul liveTEXT!
CLICK AICI pentru galeria foto

GRUPA C
1. PSV Eindhoven 8-4 10p
2. Legia Varşovia 7-4 9p
3. RAPID 2-7 3p
4. Hapoel 5-8 1p

S-au jucat: Hapoel - Rapid 0-1, PSV - Legia 1-0, Legia - Hapoel 3-2, Rapid - PSV 1-3, Rapid - Legia 0-1, Hapoel - PSV 0-1, Legia - Rapid 3-1, PSV - Hapoel 3-3

Rezerve: C. Straton, Ezequias, Oros, I. Apostol

Cartonaşe galbene: Jedrzejczyk (19), Ljuboja (25), Gol (69, 80), Vrdoljak (73) / Alexa (14, 25), Bozovici (25), N. Grigore (42)

Cartonaşe roşii: Gol (80) / Alexa (25)

Arbitru: Stefan Johannesson - 6. Asistenţi: Magnus Sjoblom - 7, Mathias Klasenius (toţi din Suedia) - 7

Spectatori: 28.000    Stadion: Pepsi Arena

Interzişi în Varşovia
Rapidul nu a fost susţinută aseară de fani, deoarece poliţia poloneză a decis să nu le permită românilor să intre în oraş, din motive de securitate. Enervat, George Copos nu a participat la dineul oficial şi i-a anunţat pe fotbalişti că le dublează primele: "Noi i-am tratat cu respect la Bucureşti şi le-am oferit 4.000 de locuri, iar ei ne-au batjocorit suporterii. Îmi venea să intru şi eu pe teren, dar nu am avut adidaşii la mine". Alb-vişiniii primiseră iniţial 1.500 de bilete, dar leşii le-au returnat banii pentru că nu i-au lăsat să asiste la partidă.

Herea s-a accidentat
În minutul 45, chiar înainte de pauză, Ovidiu Herea le-a dat mari emoţii giuleştenilor. După o cursă de 30 metri şi doi polonezi lăsaţi în urmă, mijlocaşul a fost faultat rău de Ljuboja, dar arbitrul nu a acordat nici măcar fault. La reluare s-a văzut cum sîrbul l-a lovit pe giuleştean, prinzîndu-l pe acesta cu piciorul în pămînt şi forţîndu-i glezna. Herea a terminat partida pe teren, dar la finalul meciului a acuzat dureri, iar medicii se tem să nu fie vorba de o entorsă.

Dracula, ironizat de polonezi
Fanii lui Legia Varşovia au demonstrat şi aseară de ce formează una dintre cele mai pătimaşe galerii din Polonia. Înaintea partidei, aceştia au afişat o coregrafie cît o peluză, în care se înfăţişa capul lui Dracula, tăiat, şi un mesaj în limba română: "Bestial, mortal, brutal!". De asemenea, cînd a început repriza a doua, aceiaşi suporteri au afişat un banner imens cu steagul formaţiei favorite.