INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  SLAVIA PRAGA - FC VASLUI 0-0

La un pas de Eden

Articol de - Publicat vineri, 19 septembrie 2008 00:00

Vasluienii au reuşit să ţină piept Slaviei în propriul ei fief, după un meci în care fiecare echipă a trimis o dată în bară

Ca un boxer în gardă! Aşa a arătat Vasluiul în debut de partidă. Slavia a "cules" iniţiativa, a "dansat" mai mult pe dreptunghiul arenei Eden, în timp ce românilor le-a rămas contraatacul. Timid, ocaziile au apărut. Gheorghiu a negociat primul golul, dar a ajuns prea tîrziu la pasa lui Buhuş (9). Svento l-a întins pe Kuciak cu şutul din minutul 18.

Bara l-a ajutat pe Vaniak să rămînă neînvins de lovitura liberă executată de Ghencev (22), în timp ce Suchy, după o fază creată de Jarolim, a greşit ţinta din 20 de metri. Kuciak a mai prins o dată prim-planul la reluarea lui Jarolim. Dar exprimarea cehilor n-a fost convingătoare pentru vasluieni. Încă un răcnet al "Dulăului" şi moldovenii au preluat posesia. Efectul? Zero pe tabelă, Gheorghiu a ratat din nou, însemnat însă în tribune, galben-verzii intrînd la cabine în aplauzele galeriei oaspete.

Repriză nouă, noi strategii. Cehii şi-au reevaluat opţiunile, adversarul şi au dat drumul la cîini! Mecanica Vasluiului a început să dea rateuri. Puştiul Andronic a fost primul care n-a mai rezistat presiunii, din eroarea lui Slavia egalînd la bare prin Necid (63). Kuciak a mai salvat o dată Vasluiul şi l-a blocat pe Necid (72), iar Cerny a fost aproape să perforeze plasa laterală. S-a terminat 0-0 pe gazonul arenei Eden, iar calificarea în grupele UEFA se va decide în România.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”