INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  EUROPA LEAGUE

FOTO şi VIDEO Victorii pentru Chelsea şi Fenerbahce în meciurile tur din semifinalele Europa League

foto reuters +4   FOTO
foto reuters

Articol de GSP - Publicat joi, 25 aprilie 2013 00:00 / Actualizat joi, 25 aprilie 2013 23:59

Astăzi s-au disputat şi meciurile tur din semifinalele Europa League, Chelsea a cîştigat în prelungiri cu Basel, scor 2-1, în timp ce Fenerbahce a cîştigat cu Benfica, scor 1-0.

Chelsea a început în forţă confruntarea de la Basel, iar Moses a reuşit să înscrie cînd nici nu se încheiase primul sfert de oră. Londonezii, cu o echipă din care nu au lipsit Lampard, Hazard sau Torres, au mai ratat şi alte ocazii, dar s-au văzut egalaţi pe finalul partidei.

Schar a transformat un penalty care părea să-i ţină pe elveţieni în cursa calificării pentru finala de la Amsterdam. Nu s-a întîmplat aşa pentru că David Luiz a marcat la ultima fază a meciului dintr-o lovitură liberă, iar englezii sînt mari favoriţi la calificare.

În a doua semifinală, Fenerbahce şi Benfica s-au anulat reciproc pînă la finalul primei reprize cînd Ola John l-a faultat în careu pe Gokhan. Cristian Baroni a ratat însă lovitura de la 11 metri, izbucnind în plîns. Totuşi, aceeaşi Fener a părut mai determinată şi după pauză, iar Egemen a profitat de o bîlbîială la o fază fixă şi a stabilit scorul final cu 20 de minute înaintea finalului.

Meciurile retur se vor disputa săptămîna viitoare.

Basel - Chelsea 1-2 (Schar 87 / Moses 14, Luiz 90+4) VIDEO

Basel: Sommer -  P. Degen, Schär, Dragovic, Park -  Frei -  Salah, Elneny, Serey Die, Stocker - Streller.

Chelsea: Cech - Azpilicueta, Ivanovici, Terry, A. Cole - D. Luiz, Lampard - Moses, Ramires, Hazard - Torres

Fenerbahce - Benfica 1-0 (Egemen 72) VIDEO

Fenerbahce: Volkan - Gokhan, Yobo, Egemen, Ziegler - Topal, Meireles - Kuyt, Baroni, Sow - Webo

Benfica: Arthur - Pereira, Jardel, Garay, Melgarejo - Matic, Gomez - Salvio, Aimar, John - Cardozo

Adrian Mititelu, audiat la DNA în „dosarul Coldea”! Zilele trecute scria: „O să aflați cu toții cum a câștigat MAFIA”
Liga 2

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!