INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  AMINTIRI

MM Stoica întoarce cuțitul în rană, la 14 ani de la „sfertul” Rapid-FCSB: „Dublă fără revanșă”

Mihai Stoica (54 de ani), directorul sportiv al celor de la FCSB, și-a reamintit de sfertul istoric din Cupa UEFA între roș-albaștri și Rapid (1-1 la general pentru echipa pregătită la vremea respectivă de Cosmin Olăroiu)

Articol de GSP - Publicat luni, 06 aprilie 2020 22:52

Mihai Stoica (54 de ani), directorul sportiv al celor de la FCSB, și-a reamintit de sfertul istoric din Cupa UEFA disputat între roș-albaștri și Rapid (1-1 pe Giulești, 0-0 pe Lia Manoliu, unde a jucat echipa lui Olăroiu acasă), în urmă cu fix 14 ani.

„Dublă fără revanșă”, a fost mesajul lui MM pe Facebook, însoțit de o captură a tabelei meciului retur disputat în urmă cu fix un an.

S-a întors roata la FCSB: cum e jucat pe degete Gigi Becali de Bogdan Planic

Dubla fără revanșă❤️💙 #14yearsandcounting

Posted by Mihai Stoica on Monday, April 6, 2020

14 ani de la „sfertul” istoric dintre Rapid și Steaua

Pe 30 martie 2006, Rapid și Steaua se înfruntau pe stadionul Giulești, în turul sferturilor de finală ale Cupei UEFA. Cele două echipe remizau, 1-1, iar calificarea urma să se decidă o săptămână mai târziu, Steaua calificându-se după 0-0 pe fostul „Lia Manoliu”.

La meciul de pe Giulești au asistat 18.000 de fani, iar echipa roș-albastră a deschis rapid scorul, prin Bănel Nicoliță, în minutul 4. Daniel Oprița a avut o cursă pe partea dreaptă, a centrat pe jos în careu, iar Bănel a înscris cu un șut de la 11 metri.

Rapid a egalat imediat după pauză, prin Viorel Moldovan. Atacantul a înscris în minutul 48, după ce a împins în poartă mingea respinsă greșit de Carlos.

Dezamăgirea din semifinale cu Middlesbrough

Penultimul act al competiţiei a reprezentat o dublă de care suporterii Stelei nu îşi aduc aminte cu plăcere. În ciuda faptului că în prima manşă s-a impus cu 1-0 prin reuşita lui Nicolae Dică şi în retur a condus cu 2-0, Steaua a ratat calificarea în finală, după ce Middlesbrough a reuşit să marcheze de patru ori. Rezultatul final a fost 2-4, iar „roș-albaștrii” s-au oprit în semifinale.

VIDEO Amintirile lui Vasile Maftei de la „dubla manșă” din „sferturile” Europa League, Rapid - Steaua 1-1