INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  ŞAHTIOR-DINAMO

Răzvan Raţ : "Am leşinat pentru o secundă"

Articol de GSP - Publicat vineri, 08 mai 2009 00:00

După meciul de aseară (Şahtior-Dinamo 2-1), mai mulţi dintre jucătorii lui Mircea Lucescu au oferit declaraţii pentru site-ul oficial al celor de la Şahtior, printre care şi Răzvan Raţ, care s-a accidentat în prima repriză.

Răzvan Raţ:

Cum veţi juca împotriva germanilor?
Avem suficient timp să ne gîndim la asta.

Cu cine ai fi preferat să jucaţi în finală?
Sincer, nu contează.

În prima repriză te-ai accidentat. Cum te simţi acum?
Ai dreptate. Chiar am leşinat pentru o secundă, dar acum mă simt mai bine.

Dmitro Cîgrinski:

Bănuiesc că meciul nu a fost chiar o simplă plimbare prin parc

Aş vrea să îi felicit pe toţi suporterii lui Şahtior pentru această victorie istorică. Cred că am obţinut-o împreună; am dominat pe teren şi ne-am creat multe ocazii de gol. Ultimele 4-5 minute au reprezentat cea mai mare provocare întîlnită de mine.

Au fost şi mulţi nervi?

Nu a fost doar un meci de Cupa UEFA. A fost un meci împotriva celor mai mari duşmani: Dinamo. Mai este nevoie să spun mai multe?

Oleksi Gai:

Meciul a fost destul de echilibrat. Ce a ajutat-o pe Şahtior să cîştige?

Norocul a fost de partea noastră. Meciul a fost greu, dar suntem bucuroşi că am învins.

Şi-a schimbat Şahtior tactica după golul lui Dinamo?