INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  OPTIMISM

Romeo Surdu: “Voi fi şi la «naţională»!”

Articol de GSP - Publicat vineri, 17 iulie 2009 00:00

Entuziasmat de victorie şi de evoluţia lui, Romeo Surdu crede că l-ar putea convinge şi pe Răzvan Lucescu să-i dea un tricou tricolor

Eroul victoriei Stelei, Romeo Surdu, a aşteptat doi ani ca să înscrie în tricoul roş-albastru, intervalul scurs de la transferul său în Ghencea. Atacantul a dat golul de 1-0 şi a contribuit decisiv la reuşita de 2-0.

Argumente cu care Surdu anunţă că vrea la echipa naţională! “ştiu că Răzvan Lucescu a asistat la meci şi, dacă voi avea continuitate, cred că am şanse să prind lotul tricolor. Depinde numai de mine şi nu mă îmbăt cu apă rece după o victorie cu Ujpest. Secretul meu e Cristiano Bergodi. El mi-a dat încredere”, a declarat fotbalistul.

Romeo a comentat şi laudele pe care i le-a adresat Becali: “Am auzit că patronul a apreciat colaborarea dintre mine şi Bogdan Stancu. A fost un pic ciudat, fiindcă era prima dată cînd făceam cuplu cu el, dar ne-am înţeles foarte bine. În prima repriză, nu prea ne-am regăsit, dar am început partea a doua cu un gol rapid şi asta a făcut diferenţa.

Diferenţa de două goluri mă face optimist pentru obţinerea calificării, însă, trebuie să recunosc, m-au cam speriat fanii unguri, cred că va fi o atmosferă fantastică la Budapesta”.