INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  PORTO - BRAGA 1-0

Săpunaru, victorie pentru România, Neşu şi Rapid!

Articol de GSP - Publicat miercuri, 18 mai 2011 00:00 / Actualizat joi, 19 mai 2011 01:32

Porto a cîştigat Europa League după 1-0 cu Braga. Golul victoriei a fost marcat de columbianul Falcao, golgeterul competiţiei cu 17 reuşite

La festivitatea de premiere, Cristi Săpunaru, care a fost toate cele 90 de minute pe teren, s-a înfăşurat cu tricolorul care avea o poza cu Mihai Neşu, gest asemănător cu cel al lui Chivu, Raţ şi Lucescu. Mai mult, fundaşul avea legat de mîna dreapta fularul Rapidului, echipa de la care a venit la Porto.

Fundaşul dreapta a purtat drapelul ţării şi în momentul în care echipa sa a cîştigat campionatul intern după un meci împotriva celor de la Benfica.

Este al treilea an consecutiv cînd un român cîştigă un trofeu european după Raţ (Europa League - 2008) şi Chivu (Liga Campionilor - 2009).

18 meciuri a bifat Săpunaru pentru Porto în acest sezon

Cristian Tudor Popescu dezvăluie regula radicală pe care ar impune-o imediat în tenis: „E singura șansă pentru spectacol, să scăpăm de «bum-bum», «buf-buf»”

CSA Steaua ATACĂ după ultima decizie privind palmaresul: „FCSB a jucat ilegal în Liga 1. Cerem public LPF și FRF să explice!”