INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  MÖNCHENGLADBACH - FIORENTINA 0-1

Tătărușanu și-a salvat echipa în debutul jocului, cu un reflex fantastic: ”Miraculos”

Articol de - Publicat sambata, 18 februarie 2017 00:00

Dacă Fiorentina a scăpat fără gol la Mönchengladbach (1-0), în turul "16"-imilor Europa League, e și meritul lui Tătărușanu.

Și încă unul foarte mare. Borussia a dominat copios prima repriză și putea conduce încă din start. Doar că Ciprian a intervenit senzațional, singur cu Herrmann, blocând cu corpul și păstrând scorul alb!

"Ce paradă fundamentală! Bun și la ieșirile din poartă", îl lăudă Gazzetta dello Sport. "Și-a salvat miraculos echipa când era mai multă nevoie, în primele minute, marcate de pierderea măsurilor și echilibrului. Apoi l-au ajutat greșelile nemților", a întărit Corriere dello Sport.

Tătă a avut și destulă șansă, dincolo de a fi precis. La 0-0, Johnson a nimerit o dată bara, iar Stindl a reluat incredibil alături de țintă dintr-o poziție ideală de gol.

Scăpată din iureșul gazdelor pe Borussia Park, Viola a decis meciul prin bijuteria semnată de Bernardeschi. Execuție magică la vinclu dintr-o "directă" de la 25 de metri, comparată de italieni cu golul lui Mutu cu PSV.

7este nota primită de Tătărușanu în Corriere dello Sport pentru evoluția sa din partida cu Mönchengladbach

12 meciurifără gol primit are Ciprian în 30 de evoluții pentru Fiorentina în actualul sezon în toate competițiile