INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  LIVERPOOL

foto Meci haotic în Europa League » Liverpool a pierdut dramatic: gol anulat în 90+9!

Meci haotic în Europa League » Liverpool a pierdut dramatic: gol anulat în 90+9. Foto: Imago Images

Articol de - Publicat joi, 09 noiembrie 2023 22:19 / Actualizat joi, 09 noiembrie 2023 22:30

Liverpool a fost învinsă de Toulouse, scor 2-3, și a ratat șansa de a se distanța în grupa E din Europa League.

Plecată cu prima șansă în meciul de pe Stadionul Municipal din Toulouse, Liverpool a fost surprinsă de francezi, care au deschis scorul în minutul 36 prin norvegianul Aron Donnum, care l-a deposedat pe Kostas Tsimikas în jumătatea adversă și a marcat după cu șut deviat.

Diego Simeone a renunțat la bani pentru a semna noul contract!
ATLETICO MADRID

În minutul 58, Thijs Dallinga a majorat avantajul violeților, cu un șut la colțul lung, din interiorul careului. Liverpool a redus din diferență în minutul 74, când Cristian Casseres a împins balonul în propria poartă. Două minute mai târziu Franck Magri a refăcut diferența de două goluri, după o nesincronizare în apărarea „cormoranilor”.

Finalul jocului a fost unul nebun, Liverpool a redus, din nou, din diferență prin Diogo Jota, care a înscris în minutul 89.

Golul lui Liverpool din prelungiri a fost anulat!

În minutul 90+7, tânărul Jarell Quansah a marcat golul de 3-3, după un carambol în careul francezilor, dar golul a fost anulat pentru un henț făcut de Mac Allister. Campionul mondial a vrut să preia mingea cu pieptul, dar aceasta i-a atins și mâna.

Astfel, Toulouse se apropie la două puncte de Liverpool și speră la un loc în primăvara europeană. În celălalt meci al grupei E, Lask Linz a învins-o, scor 3-0, pe Royale Union SG.

ANGLIA
Gary Lineker a povestit o experiență cumplită: „M-am târât ca un șarpe. Am trăit șapte ore de infern absolut"
Istvan Kovacs, protagonist în campania UEFA: „Vreau să le transmit tinerilor un mesaj”