INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  STEAUA - NAPOLI 3-3

Un arbitru polonez a făcut tot posibilul ca Steaua să nu bată pe Napoli » CEASU' RĂU

Articol de - Publicat vineri, 01 octombrie 2010 00:00

După 3-0 pentru Steaua în minutul 15, Kapetanos a dat cu pumnul şi a fost eliminat just. Roş-albaştrii au luat două goluri, au rezistat pînă în prelungiri, dar omul cu fluierul a ţinut meciul cît a fost nevoie pentru ca italienii să egaleze. Adică 7 minute, deşi arătase 4!

Steaua a jucat minunat aseară în prima jumătate de oră, eroic pînă spre final, dar inconştienţa lui Kapetanos şi obrăznicia arbitrului polonez a ucis marea victorie

Steliştii au avut drept cadou un afrodisiac în chiar startul meciului. Autogolul lui Cribari a oferit o atmosferă idilică pentru Lăcătuş la un nou început şi pentru o echipă ce nu mai cunoscuse gustul succesului de 4 ani. Lumea încă venea pe stadion, unii cu ţînci de nici un an, înfofoliţi bine în gecuţe roş-albastre. Iar bucuria era la ea acasă.

Tănase, Diego
Se transforma în vis, Tănase reuşind un gol artistic, care, probabil, iar va lua minţile străinilor. Mulţi dintre cei prezenţi pe stadion poate că au retrăit momentele cînd Steaua era vitezistă. Vă mai aduceţi aminte de echipa lui Lăcă, Piţi, Balint, Tudorel, Duckadam? Momentele cînd era 3-0 din minutul 15? Aşa a fost aseară, cînd Kapetanos a reluat ca un atacant de careu centrarea de notă maximă a lui Bonfim. Rama unei opere de artă: steliştii pictau în preajma buturilor lui De Sanctis, apărarea respingea uşor tentativele de atac ale oaspeţilor.

Eşti nebun, Kapetanos?
Ca un dat al naţiei, orice minune trebuie să fie şocantă la noi. Altfel, cum s-ar explica gestul nebunesc al lui Kapetanos (31) care l-a lovit pervers pe Santacroce? Eliminarea grecului parcă a aruncat apă vie pe italieni. Gargano (41) a şutat de la distanţă, iar Tătăruşanu a prins, cu emoţii. Defensiva Stelei a aţipit cînd n-avea voie, iar Vitale i-a revitalizat pe sudişti. Apărarea a avut noroc în prelungirile primei reprize, cînd "foarfeca" pe spate a lui Cavani, de lîngă Gardoş, s-a dus la o palmă peste transversală.

Româneşte
A doua parte a început cu ocazia mare a aceluiaşi uruguayan, care n-a mai ajuns să împingă mingea în poarta goală. Defensiva stelistă e luată din prezent, n-are nici o treabă cu cea a viteziştilor. Doar Bonfim a ţinut piept, restul au dat o stare de nesiguranţă periculoasă de fiecare dată cînd mingea a ajuns în careu.

Faza din minutul 54 a dat iar aripi roş-albaştrilor. Bănel a reluat înşelător din banda dreaptă, mingea a lovit transversala, după care, fără preluare, Tănase a trimis-o din stînga tot în bară! Fanii au erupt, au dat energie, biancocelestii fiind fluieraţi la fiecare fază de după. Iar Mazzarri a aruncat toate armele ofensive pe teren, ducîndu-l şi pe Hamsik lîngă Lavezzi, Cavani şi Sosa. Tătăruşanu a scos reluarea lui Cavani (62), iar Lavezzi (65) a creat iluzia optică a unui super-gol, şut din plin de la 25 de metri, însă mingea a trecut alături!

Şansa ne-a întors spatele în minutul 73, cînd Hamsik a înscris un gol-capodoperă de la 30 de metri. Italienii erau cei care zburdau în plin reviriment şi cu un om în plus. Lavezzi juca rolul argintului viu, steliştii erau kamikaze în faţa atacurilor adverse. În cele din urmă, lovitura a venit de la "centralul" polonez. Acesta a arătat 4 minute de prelungire, din care două s-au pierdut cu accidentarea lui Tătăruşanu, dar a lăsat jocul să continue încă 7 minute după timpul regulamentar, iar Cavani, scos din ofsaid de Gardoş, a egalat în oftatul a 10.000 de suflete.

Româneşte

CITEŞTE AICI UN EDITORIAL MARCA TOLONTAN: DE-MI-SI-A

Gigi a ajuns la 2-0
Patronul Stelei nu a văzut aseară primele două reuşite ale echipei sale. Gigi Becali a întîrziat şi a ajuns în lojă cînd tabela arăta deja 2-0 pentru Steaua, ratînd astfel autogolul lui Cribari şi supergolul lui Cristi Tănase. Gigi a prins însă golul lui Kapetanos, pe care l-a aplaudat, dar şi eliminarea grecului. (Remus Răureanu)

12 fani au ajuns la Poliţie
Mai multe persoane au fost implicate într-un scandal înaintea meciului, iar 12 fani au ajuns la secţia de poliţie şi amendaţi. Suporterii stelişti s-au luat la ceartă, dar jandarmii şi poliţiştii au intervenit înainte ca vreo persoană să fie rănită. Cei 12 fani vor fi sancţionaţi pentru provocarea scandalului.

Se reia "Valiza"
Curtea Constituţională a respins excepţia de neconstituţionalitate invocată de avocaţii apărării în cadrul procesului "Valiza", astfel că dosarul se va întoarce la instanţa supremă pentru continuarea dezbaterilor, suspendate în urmă cu şapte luni. În decembrie 2008 procurorii l-au trimis în judecată pe Gigi Becali pentru dare de mită şi fals în înscrisuri sub semnătură privată. A fost acuzat că ar fi oferit, în 7 mai 2008, jucătorilor lui U Cluj 1,7 milioane de euro, pentru a-şi apăra corect şansele în meciul cu rivala steliştilor la titlul de campioană, CFR Cluj.

Eliminat şi amendat
Pantelis Kapetanos, marcatorul celui de-al treilea gol al Stelei, a văzut cartonaşul roşu în minutul 31. Grecul a făcut un gest prostesc şi l-a lovit cu cotul în figură pe Santacroce, fără a fi provocat de fundaşul italian. Arbitrul polonez Marcin Borski l-a trimis pe Kapetanos la vestiare. Pentru eliminarea de aseară, golgeterul Stelei va fi amendat cu 500 de euro şi, în cazul în care roş-albaştrii se vor califica mai departe, acesta nu va fi premiat pentru partida de aseară.

"Pe ei, pe mama lor!"
Anghel Iordănescu a urmărit partida de aseară alături de cei doi copii mai mici ai săi: Alexandru (14 ani) şi Andrei (17 ani), dintr-una dintre lojele de la stadion. Cel mai mic a stat aproape tot timpul la geam, aplaudînd, bătînd cu palmele în tablă şi strigînd: "Pe ei, pe mama lor!".