INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  AEK ATENA - FC VASLUI ORA 21:00, DIGISPORT PLUS

Vaslui a ratat calificarea în Europa League, după 0-3 cu AEK Atena

Articol de GSP - Publicat joi, 27 august 2009 00:00

Formaţia antrenată de Cristi Dulca a ratat calificarea în grupele Europa League după ce a pierdut cu 3-0 în returul ultimului tur preliminar. În tur, vasluienii au cîştigat cu 2-1.

Formaţia moldavă a început bine partida, însă au cedat devreme iniţiativa şi s-au retras în apărare. Prima repriză s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.

Partea a doua a fost echilibrată, vasluienii revenind în ofensivă. Chiar şi aşa, Manduca a deschis scorul, cu o lovitură de cap din 8 metri. Elevii lui Dulca au forţat, însă golul a venit tot în poarta lui Kuciak, Scocco reuşind un lob superb.

Acelaşi Scocco a făcut 3-0, cu un şut puternic din marginea careului.

Vezi mai jos desfăşurarea partidei

90' - Meciul se încheie, vasluienii fiind eliminaţi din Europa League

88' - Blanco marchează pentru 4-0, dar golul este anulat pentru offside

80' - GOOL AEK ATENA! Scocco reuşeşte dubla cu un şut superb din marginea careului

78' - Ljubinkovici este înlocuit cu Nemanja Jovanovici

78' - Ljubinkovici este avertizat

75' - GOOL AEK ATENA! Scocco scapă de marcaj, rămîne singur cu Kuciak şi marchează cu un lob foarte bine executat

73' - Wesley execută periculos o lovitură liberă de la 25 de metri, mingea şterge bara

69' - Raul Costin intră în locul lui Zmeu

59' - GOOL AEK ATENA! Manduca înscrie cu o lovitură de cap de la 8 metri, după o centrare din marginea terenului

57' - Wesley porneşte într-o acţiune proprie, îşi face mingea prea lung în faţa lui Saja şi scapă mingea în afara terenului

51' - Lovitură liberă de la 28 de metri, mingea ajunge în faţa porţii la Majstorovic, dar acesta este oprit foarte bine de Zubar

49' -
Blanco trimite milimetric pe lîngă poartă , după o centrare a lui Araujo

46' - A început repriza a doua

45+1' - Se încheie prima repriză

45' - Scocco şutează puternic din vole de la marginea careului, mingea trece puţin pe lîngă poarta lui Kuciak

44' - Araujo vede şi el cartonaşul galben

41' - Zmeu centrează din corner la 11 metri, Wesley reia cu capul, pe lîngă poarta lui Saja. Majstorovich vede cartonaşul galben pentru proteste

38' -
Zubar greşeşte intercepţia, Blanco scoate în marginea careului, dar Bălace reuşeşte sa intervină în faţa lui Leonardo

34' - Centrare din lovitură liberă în faţa porţii, mingeaeste trimisă în corner

25' -
Vasluienii s-au retras în apărare, cedînd la mijlocul terenului. Defensiva se descurcă bine pînă acum

17' - Centrare la 6 metri pentru Blanco, Bălace respinge numai pînă la Leonarde, şutul acestuia este respins însă în ultimul moment de Pavlovici

14' -
Acelaşi Scocco şutează puternic de la 26 de metri, mingea trece ăeste poarta lui Kuciak

12' -
Scocco pătrunde în careu pe partea stîngă, cade în duel cu Zubar, însă arbitrul nu acordă nimic

8' - Gerlem este angajat periculos în careu, dar portarul Saja iese foarte bine şi reţine din faţa brazilianului

1' - Zmeu execută periculos o lovitură liberă de la 24 de metri, mingea este respinsă însă de apărarea grecilor