INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  LILLE - FC VASLUI 2-0

Vasluienii, furaţi şi frustraţi la Lille

Articol de GSP - Publicat vineri, 27 august 2010 00:00

Galacticii lui Lopez Caro au eşuat jucînd slab. Dar au avut împotriva lor arbitrajul şi norocul

Cu un început timid, furată apoi evident de arbitri la faza penaltyului transformat de Cabaye (70), FC Valsui nu a reuşit să realizeze surpriza şi a cedat evident spre final.

Fantomele galbene
"Galactico-moldovenii" au dat din start senzaţia că nu ştiu cum să valorifice rezultatul din tur. Este elocvent să remarci cifra zero în dreptul ocaziilor vasluiene în prima repriză. Şase oportunităţi de gol pentru Lille, dintre care patru ocazii destul de clare: Sow oprit de Farkas (11) şi Kuciak (13). Lovitură liberă şi şut pe lîngă al aceluiaşi Sow (28) şi din nou ieşire inspirată în patru metri lateral dreapta a lui Kuciak la Gervinho (39), ar fi tabloul unei prime reprize după care am răsuflat uşuraţi că s-a intrat cu 0-0 la cabine.

Papp a părut veriga slabă din defensiva vasluiană, în condiţiile în care nici colegii săi nu au părut prea siguri de ei. Fără să aibă însă vreo vină decisivă la golul doi, unde a fost vorba doar de o deviere nefericită.

Optimism fals
Vasluienii au dat primele semne de viaţă după pauză, (55), cînd Sînmărtean a executat un corner cu boltă peste portarul Landreau, însă nimeni nu a urmărit şi nici mingea nu a intrat de la sine în poartă. Două minute mai tîrziu, pătrunderea lui Pouga s-a lovit de blocajul francez.

Am avut cu adevărat noroc în minutul 58, cînd Gervinho, servit ideal pe şase metri, a trimis cu capul peste poartă. Paradoxal, băieţii lui Caro au început să paseze mai bine şi au mutat apoi jocul în careul francezilor.

Eroare şi ghinion
Dar a venit faza blestemată din minutul 69, cînd eroarea lui Kuciak a fost, poate, doar ultima verigă din lanţul ghinionului. Şi toate speranţele s-au năruit alungate şi de gafa imensă de arbitraj.  Penaltyul de 1-0 a turnat plumb în ghete, iar golul lui Chedjou nu a făcut decît să confirme, prin geometria devierilor sale, că nu era ziua  noastră.

Ofsaid înainte de 11 metri!
În minutul 67 a avut loc faza care a decis meciul. Aflat la 30 de metri de propria poartă, Wesley a încercat să degajeze o minge, care însă, dintr-un adversar, a ajuns la Sow, aflat cîţiva metri în ofsaid, în spatele liniei defensive a Vasluiului! Deşi a fost o fază extrem de clară, asistentul norvegian Wiken nu a semnalizat nimic! Kuciak, din postură de ultim apărător, l-a faultat pe vîrful lui Lille, provocînd lovitura de pedeapsă din care gazdele au şi deschis scorul. Portarul a şi fost eliminat. Antrenorul Lopez Caro a continuat protestele şi după ce Cabaye a transformat penaltyul şi a fost trimis în tribune de arbitrul Hagen.

Rivas scos din echipă
Nesiguranţa de care a dat dovadă mai ales în partida cu Steaua (0-3), din ultima etapă de campionat, l-a determinat pe Lopez Caro să-l lase doar pe banca de rezerve pe David Rivas (foto). Fundaşul spaniol de 31 de ani i-a făcut loc în primul unsprezece al Vasluiului slovacului Pavol Farkas. Înaltul stoper a cîştigat majoritatea duelurilor aeriene cu adversarii săi.

Papp l-a accidentat pe Beria
Fundaşul stînga al lui Lille, Franck Beria (foto, în roşu), a fost nevoit să părăsească terenul după numai zece minute de joc. El s-a accidentat într-un duel cu Paul Papp, în încercarea de a bloca o degajare a vasluianului, fiind înlocuit imediat cu Emerson.  Beria a fost transportat la vestiare pe targă, dar a revenit pe bancă în cîrje şi cu o pungă de gheaţă pe glezna piciorului drept.

10 meciuri a jucat Vasluiul in cupele europene. Bilanţul: 4 victorii, 5 remize şi o singură înfrîngere.

"E scandalos! A fost o fază aşa de simplă la primul lor gol. Ofsaid şi de pe Lună! Poate ne băteau, dar nu aşa! E chiar fustrant să pierzi astfel, arbitrii n-au nici o scuză!"
Adrian Porumboiu, finanţator FC Vaslui

"E o ruşine imensă ce a făcut acel tuşier norvegian. Aşa ceva nu vezi nici la Cupa satelor. Cred că plecase deja cu schiurile pe munte şi îi intrase zăpadă în ochi. Ruşine!"
Ion Crăciunescu, fost arbitru FIFA

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”