INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  BENFICA - JUVENTUS 2-1

VIDEO ”Apaşul” aprinde lumina » Carlos Tevez a dat gol după 1.843 de zile, dar Benfica a învins-o pe Juventus cu 2-1

Articol de - Publicat vineri, 25 aprilie 2014 00:00 / Actualizat vineri, 25 aprilie 2014 01:22

Bombardierul argentinian a rupt aseară o imensă serie neagră, insuficient ca trupa lui Conte, obosită şi oscilantă, fără Vidal şi Llorente, să evite eşecul. Juventus a tremurat aseară, la Lisabona, dar, graţie lui Tevez, a scos un eşec strîns (1-2) cu Benfica. "Vulturii" s-au aruncat asupra prăzii şi defensiva "zebrelor", cea mai bună din competiţie, a dormit la o fază fixă. Garay cu capul, servit din corner de Sulejmani, a aprins "Stadionul luminii". Secunda 116! Nu degeaba Benfica are cel mai prolific atac din istoria EL! Şi nu a lipsit mult ca, imediat, Sulejmani să facă 2-0, însă a nimerit plasa laterală. Juve a suferit în prima repriză, deranjată de presingul gazdelor.

Click aici pentru VIDEO!

Trupa lui Conte s-a trezit la reluare şi chiar putea egala dacă Artur nu salva de lîngă bară la "capul" lui Pogba. Ori dacă Maxi Pereira nu mătura centrarea de gol marca Lichtsteiner. Intrarea lui Giovinco a reanimat atacul. Şi Tevez l-a bătut pe Artur, după o acţiune personală. Gol venit după 5 ani şi 1.873 de minute de secetă a "Apaşului" în Europa! Suspansul s-a prelungit, iar rezerva Lima a readus avantajul: şut imparabil, sub bară! Apoi, Marchisio a fost blocat (de două ori!) excelent de Artur. Şi a rămas 2-1.

BENFICA - JUVENTUS 2-1
(Garay 2, Lima 84 - Tevez 73)
BENFICA: Artur - Maxi Pereira, Luisao, Garay, Siqueira - Markovici, Andre Gomes (82 Cavaleiro), E. Perez, Sulejmani (61 Andre Almeida) - Rodrigo, Cardozo (63 Lima). Antr: J. Jesus
JUVENTUS: Buffon - Caceres, Bonucci, Chiellini - Lichtsteiner, Pogba, Pirlo, Marchisio, Asamoah - Tevez (83 Osvaldo), Vucinici (66 Giovinco). Antr: A. Conte