INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  ZENIT ST. PETERSBURG - ANDERLECHT 3-1

VIDEO Final dramatic în derby-ul românilor din Europa League » Echipa lui Mircea Lucescu a pierdut calificarea în ultimul minut

Articol de GSP - Publicat joi, 23 februarie 2017 21:55

Zenit St. Petersburg și Anderlecht au oferit un meci interzis cardiacilor în a doua manșă a șaisprezecimilor de finală din Europa League.

După ce în tur a fost 2-0 pentru belgieni, în meciul de astăzi rușii s-au impus cu 3-1, însă după o partidă în care au condus ostilitățile fără probleme.

Trupa lui Mircea Lucescu a deschis scorul în minutul 24 prin Giuliano, iar după pauză Dzyuba a majorat diferența. Același Giuliano a fost cel care l-a făcut pe "Il Luce" să înceapă sărbătoarea pe bancă, în minutul 78.

Vezi VIDEO cu golurile partidei

Totuși, Anderlecht a obținut biletele pentru optimile de finală în minutul 90, când Thelin a reluat cu capul din careu. La ultima fază a meciului, Zenit a avut o lovitură liberă perfectă de la 20 de metri, însă a fost bătută greșit și meciul s-a terminat cu victoria rușilor, dar cu calificarea belgienilor.

Alexandru Chipciu și Nicolae Stanciu au fost titulari pentru Anderlecht. Stanciu a fost înlocuit în minutul 73 cu Bruno, iar Chipciu a ieșit de pe teren cu 5 minute înainte, în locul său intrând Nuytinck.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”