INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  DINAMO - ATHLETIC BILBAO 1-1

VIDEO + FOTO Dinamo - Athletic Bilbao » Rivaldinho cel magnific! Echipa lui Contra face o repriză incredibilă și are speranțe în Spania!

Articol de GSP - Publicat joi, 27 iulie 2017 22:20

Dinamo şi Athletic Bilbao au terminat la egalitate, 1-1, în prima manşă a turului III din preliminariilor Europa League. Returul va avea loc pe 3 august, pe TVR 1 şi liveTEXT pe GSP.RO.

Dinamo - Athletic Bilbao 1-1
Au marcat:
Rivaldinho 55'/Laporte 21' - VIDEO AICI CU GOLURILE

Dinamo a început foarte slab prima repriză, bascii controlând meciul şi având posesesia. În minutul 21, Laporte a deschis scorul, cu o lovitură de cap din 5 metri.

După acest gol, Dinamo a început să ţină mai mult de minge şi a avut câteva ocazii, dar niciun periculoasă.

După pauză, Contra a mutat ofensiv. L-a scos pe Busuladzici şi l-a introdus pe Rivaldinho. Sub privirile tatălui său, atacantul de 22 de ani a marcat un gol de generic. Dinamovistul a şutat excelent de la 30 de metri, iar mingea s-a dus direct în vinclul porţii lui Herrerin.

După gol, Bilbao nu a avut ocazii şi tot dinamoviştii au marcat, prin Nemec, dar golul a fost anulat pentru ofsaid (Vezi detalii).

Dinamo a fost din nou la un pas de gol, în minutul 76. Fundaşul Balenziaga a vrut să respingă, dar a lovit greşit şi mingea a fost respinsă cu greu de portarul Herrerin. Până la final, cele două formaţii au mai avut ocazii, dar niciuna periculoasă şi meciul s-a terminat la egalitate.

Cum s-a desfăşurat meciul

min 93: Punct final. Dinamo - Athletic Bilbao 1-1.
min 83:
Aduriz a avut mingea în careu, dar a fost blocat de fundaşii lui Dinamo, iar balonul a ajuns la Penedo
min 76: Athletic, aproape de autogol! Herrerin scoate în extremis o minge respinsă de Balenziaga! Tabela rămâne la 1-1.
min 70:
Nascimento respinge de pe linia porţii o lovitură de cap a spaniolilor
min 69:
Aduriz a şutat de la 16, dar Penedo a respins în corner
min 66:
A doua schimbare la Dinamo: Albin intră în locul lui Nemec, debutând la echipa alb-roşie
min 64:
Gol anulat pentru Dinamo! Nemec a marcat cu un şut din 10 metri, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid
min 55: GOOOOL DINAMO! Rivaldinho a marcat un gol de generic! Brazilianul a şutat perfect de la 30 de metri, iar mingea s-a dus în vinclul porţii lui Herrerin
min 50:
Nemec a centrat foarte bine în careu, dar mingea trimisă cu capul de Rivaldinho a trecut peste poarta lui Herrerin
min 46: A început a doua repriză
Prima schimbare la Dinamo: mijlocaşul Busuladzici a fost înlocuit de atacantul Rivaldinho
Dinamoviştii anunţă că pe Arena Naţională sunt 26.783 suporteri

min 45+1: Pauză. Dinamo - Athletic Bilbao 0-1
min 40:
Hanca a preluat mingea în careu, dar a pasat slab, la 20 de metri, de unde Mahlangu a şutat mult peste poarta bască
min 39:
Salomao a reluat de la 16 metri, dar mingea s-a dus mult pe lângă poarta lui Herrerin
min 37:
Nemec a reluat slab cu capul, de la 10 metri, iar portarul basc a reţinut fără probleme
min 36:
Mahlangu a pătruns foarte bine partea stângă, dar centrarea lui a fost respinsă în corner
min 35:
Katsikas a respins foarte bine, din centrul careului, centrarea lui Raul Garcia
min 29:
Munian a primit cartonaşul galben după ce l-a lovit cu cotul pe Romera în piept
min 28:
Aduriz a centrat foarte  bine în careul lui Dinamo, dar Raul Garcia a reluat pe lângă poartă
min 26:
Salomao a şutat de la 23 de metri, dar mingea s-a dus pe lângă poartă
min 24:
Dinamoviştii au dus prima dată mingea în careul spaniol. Nascimento şi Salmao au încercat să reia mingea spre poarta lui Herrerin, dar au fost blocaţi
min 21: GOL BILBAO! Spaniolii deschid scorul. Fundaşul Aymeric Laporte a reluat cu capul din 4 metri, după ce Etxeita a prelungit cu capu
min 20:
Balenziaga a centrat în careu, dar Steliano Filip a respins în corner
min 13:
Intervenţie salvatoare a lui Katsikas. Grecul l-a deposedat excelent pe Susaeta, în centrul careului dinamovist
min 11:
Început slab al lui Dinamo. Echipa lui Contra nu poate ţine de minge şi este masată în propria jumătate
min 7:
Echipa bască se află la conducerea meciului. Spaniolii au posesia, dar dinamoviştii se apără bine şi aglomerează zona de mijloc
min 5:
Etxeita a reluat slab cu capul din centrul careului, dar mingea s-a dus pe lângă poarta lui Penedo
min 2:
Balenziaga a centrat în careu, dar Katiskas a respins. În primele minute, spaniolii au posesia şi sunt foarte agresivi când dinamoviştii au mingea
min 1.
A început meciul. Bilbao a avut lovitura de start

Echipele de start:

Dinamo: Penedo - Romero, Nedelcearu, Katsikas, St. Filip - Mahlangu, Busuladzici, Nascimento -  Hanca, Nemec, Salomao
Rezerve: Brănescu, Rivaldinho, Albin, Anton, Costache, Marici, Bumba
Antrenor: Cosmin Contra

Athletic Bilbao: Iago Herrerin - De Marcos, Laporte, Etxeita, Balenziaga - Benat, Vesga- Susaeta, Raul Garcia, Munian - Aduriz
Rezerve: Arrizabalaga,Boveda, San Jose, Lekuke, Mikel Rico, Merino, Aketxe
Antrenor: Jose Angel Ziganda

Arbitru: Tore Hansen (Norvegia)
Asistent 1: Jon-Michael Knutsen (Norvegia)
Asistent 2: Øystein Ytterland (Norvegia)
Rezervă: Espen Eskås (Norvegia)
Delegat UEFA: Aristeidis Stavropoulos (Grecia)
Observator UEFA: Karen Nalbandian (Armenia)

update 18:50

Pentru meciul cu Bilbao, fanii lui Dinamo ar pregăti o coregrafie 3d, în care să afişeze litera "D" şi mai două mesaje speciale, la revenirea în cupele europene după 5 ani.

20424143 1612370792115064 9115301541798852389 o*foto: facebook

La partida de pe Arena Națională sunt așteptați aproximativ 25.000 de fani dinamoviști și aproape 1.500 de spanioli. Ultimul meci al lui Dinamo în cupele europene a fost în 2012, în preliminariile Europa League, când echipa alb-roșie a fost eliminată de Metalist Harkov.

Pentru partida din această seară, Ziganda, antrenorul lui Bilbao, nu va conta pe Inaki Williams și Ander Iturraspe, care sunt menajați.

ATHLETIC BILBAO

Stadion: San Mames (53.289 locuri)
Anul înființării: 1898 (119 ani)
Antrenor: José Ángel Ziganda
Clasare în sezonul trecut: Locul 7
Valoarea lotului: 171.70 milioane de euro
Cei mai importanți jucători: Aymeric Laporte, Inaki Williams (25 de milioane de euro), Iker Muniain (15 milioane de euro)
Titluri în La Liga: 8 (ultimul în 1984)
Cupe ale Spaniei: 23 (ultima în 1984)
Buget: 95,879,400 €

În ultimele 4 sezoane echipa nu a terminat mai jos de locul 7. A terminat de două ori pe poziția a 7-a, o dată pe locul 5 și o dată pe 4.

Palmares echipele din România vs cele din Spania: 63 jocuri – 16 victorii – 11 remize – 36 înfrângeri
Palmares Dinamo vs echipele din Spania: 8 jocuri - 2 victorii - 1 remiză - 5 înfrângeri

63/64, CCE, Dinamo Buc – Real Madrid 1-3 / 3-5
73/74, CCE , Dinamo Buc – Atletico Madrid 0-2 / 2-2
75/76, CCE, Real Madrid – Dinamo Bucuresti 4-1 / 0-1
77/78, CCE, Dinamo Bucuresti – Atletico Madrid 2-1 / 0-2