INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  EUROPA LEAGUE

VIDEO + FOTO La 18 ani, a debutat ca titular și a marcat o "dublă"! » Cine e puștiul care l-a salvat pe Van Gaal de la rușine în Europa League

Articol de GSP - Publicat vineri, 26 februarie 2016 09:50

După șocul din tur, 1-2, Manchester United a câștigat pe teren propriu, scor 5-1, și s-a calificat în optimile Europa League, în detrimentul celor de la Midtjylland.

Trupa condusă de Louis van Gaal avea nevoie de o victorie pentru a salva acest sezon, iar olandezul risca să fie demis în cazul unei eliminări.

În primul "11" al englezilor și-a făcut apariția Marcus Rashford, un atacant de 18 ani, aflat la debutul pentru echipa mare. Englezul a profitat de faptul că Anthony Martial s-a accidentat la încălzire și a fost decisiv pentru Manchester.

După pauză, la 1-1, scor la care danezii erau calificați, Rashford a marcat de două ori, în minutele 64 și 75, și i-a salvat pe cei de la Manchester de la o eliminare rușinoasă.

Grație acestor două goluri, Rashford a devenit cel mai tânăr marcator al celor de la United în cupele europene, depășind recordul lui George Best, stabilit în 1964!

Video AICI cu golurile

Presa din Anglia îl descrie pe Rashford, crescut de United, ca un atacant energic, care posedă un șut puternic și care execută foarte bine loviturile libere. Acesta s-a mai antrenat de multe ori cu prima formație a "diavolilor", dar nu apucase să debuteze până acum.

411.750.000 €este cota tuturor jucătorilor lui United, potrivit transfermarkt.de

Rashord, care nici nu are încă o cotă de piață pe transfermarkt.de, are patru meciuri pentru naționalele de juniori ale Angliei, două pentru echipa U18 și două pentru echipa U16.

Pentru echipa de juniori a celor de la United, Rashford a jucat 13 meciuri și a marcat de cinci ori în acest sezon.

"A fost incredibil. In prima repriză a stat prea mult în marginea terenului, iar la pauză i-am spus că trebie să fie în preajma porții pentru a marca. Și a înscris de două ori. Este fantastic pentru el" Louis van Gaal

"Marcus este foarte talentat și muncește foarte mult. Este un băiat bun și este bine să îl ai în echipă. În plus, marchează foarte mult" Nicky Butt, directorul Academiei de la Manchester United