INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  RIO AVE - STEAUA

VIDEO+FOTO Seara lui Filip » Înlocuitorul lui Latovlevici a strălucit în Portugalia la cel mai slab meci al sezonului pentru Steaua: 2-2 cu Rio Ave

Articol de GSP - Publicat joi, 06 noiembrie 2014 00:00 / Actualizat vineri, 07 noiembrie 2014 00:40

Steaua se întoarce din Portugalia cu un egal smuls în prelungiri, 2-2 cu Rio Ave. Formaţia lui Costel Gâlcă a primit însă un ajutor de la Dinamo Kiev, care s-a impus în faţa lui Aalborg, scor 2-0, iar o victorie în Danemarca îi garantează accesul în "şaisprezecimi"
Campioana României a jucat slab cu Rio Ave, însă a reuşit să plece cu un punct din Portugalia, graţie inspiraţiei lui Costel Gâlcă. Tehnicianul a mizat din nou pe Lucian Filip în partea stîngă a defensivei, iar mişcarea s-a dovedit din nou cîştigătoare. După un meci bun în derby-ul cu Dinamo, fundaşul crescut în Ghencea a fost omul meciului pentru "militari". A insistat în minutul 61 la o mingea care se ducea în corner şi a trimis-o din prima în careu, de unde Keşeru a reluat în plasă din foarfecă. Era 1-1, pentru că Diego Lopes deschisese scorul în prima repriză cu o lovitură de cap din 6 metri.

Click aici pentru VIDEO!

Jocul Stelei a scîrţîit în continuare, iar arbitrul le-a mai dat şi un brînci portughezilor, acordînd penalty după un fault inexistent al lui Papp. Diego Lopes a reuşit "dubla" fără emoţii, iar meciul părea decis. A venit însă minutul 94, cînd, la o lovitură liberă bătută de Keşeru, mingea a ajuns după mai multe ricoşeuri la Filip, care a reluat imparabil în plasă. Egalul nu schimbă însă multe din calculele calificării.

Clasament
1. Dinamo Kiev 9p
2. Steaua 7p
3. Aalborg 6p
4. Rio Ave 1p

FINAL
Min 90+4 - GOOOOOL STEAUA! Lucian Filip egalează cu un voleu din 6 metri (VIDEO)
Min 90+2 - Prince este eliminat pentru al doilea galben
Min 80 - Vilas Boas intră în locul lui Diego Lopes
Min 77 - Gol Rio Ave! Diego Lopes înscrie din penalty (VIDEO)
Min 76 - Tarantini cade uşor după un contact cu Papp, iar arbitrul dictează penalty
Min 74 - Bourceanu intră în locul lui Adi Popa
Min 72 - Galben pentru Szukala, care va fi şi el suspendat
Min 70 - Diego Lopes şutează slab de la marginea careului, iar Arlauskis reţine fără probleme
Min 68 - Goncalves este înlocuit de Hassan
Min 65 - Prepeliţă este şi el avertizat şi va fi suspendat la meciul cu Aalborg
Min 63 - Galben pentru Keşeru
Min 63 - Filip trimite în faţa porţii, iar balonul este deviat la o palmă de bara porţii lui Ederson
Min 61 - GOOOOOL STEAUA! Keşeru egalează cu o foarfecă de senzaţie (VIDEO)
Min 57 - Intră Bressan şi iese Del Valle
Min 55 - Chipciu pătrunde în careu, însă cade uşor într-un duel cu un adversar
Min 47 - Galben şi pentru Prince
A început repriza a doua
PAUZĂ
Min 41 - Wakaso este avertizat
Min 37 - Ukra pasează la 6 metri pentru Del Valle, însă acesta ratează preluarea
Min 35 - Gol Rio Ave!
Diego Lopes deschide scorul  cu o lovitură de cap din 6 metri (VIDEO)
Min 28 - Ukra trimite periculos din faţa porţii, de unde Szukala intervine în ultimul moment din faţa lui Goncalves
Min 19 - Sînmărtean trimite peste poartă din lovitură liberă de la 17 metri
Min 16 - Tănase şutează puţin pe lîngă de la marginea careului
Min 10 - Tarantini primeşte un balon în careul Stelei, dar Prepeliţă este atent şi respinge
Min 6 - Steaua controlează startul meciului, dar încă nu reuşeşte să se apropie periculos de poarta lui Ederson