INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  SALZBURG - ASTRA

VIDEO Salzburg - Astra 5 - 1 » Cea mai severă înfrîngere a unei echipe româneşti în faţa austriecilor!

Articol de GSP - Publicat joi, 11 decembrie 2014 00:00 / Actualizat joi, 11 decembrie 2014 21:51

Astra şi-a încheiat aventura în Europa League la Salzburg, unde a pierdut cu 5-1.

Ai aici VIDEO cu cele mai importante faze ale partidei!

Salzburg a deschis scorul în minutul 9 prin Sabitzer, după o pasă cu călcîiul reuşită de Kampl. În minutul 34, jucătorul cu pasa de la prima reuşită a majorat diferenţa cu un şut din interiorul careului.

Nici n-au ieşit de la cabine şi austriecii au marcat a treia oară prin Alan, care a deviat cu pieptul în plasă (46).
Dacă în prima repriză singurul remarcat din tabăra giugiuvenilor a fost Silviu Lung, care a respins din toate poziţiile, în minutul 51 a ieşit la rampă George Florescu, un şut puternic de la mare distanţă, care a intrat direct sub bară, reducînd din diferenţă.

În minutul 70, Alan a fost scăpat din marcaj de Oros şi l-a învins pe Silviu Lung, trimiţînd mingea sub transversală.

Scorul final, 5-1, a fost stabilit de Kampl în cel de-al doilea minut de prelungiri, cu un şut în forţă din interiorul careului mic.

Este cea mai severă înfrîngere a unei echipe româneşti în faţa unei formaţii din Austria. Echipele româneşti au întîlnit pînă acum de 30 de ori formaţii austriece, din care au pierdut doar în 8 confruntări.

***

min 90 + 3: Final de meci! Salzburg cîştigă cu 5-1

min 90 + 2: GOL Salzburg! Kampl marchează cu un şut în forţă din interiorul careului mic