INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ADVERSARI LIGĂ / LYON - NICE 3 - 2

Au bătut cu arbitrul!

Articol de - Publicat luni, 15 septembrie 2008 00:00

Conduşi cu 2-0, campionii au revenit, cîştigînd în prelungiri, 3-2. Dar viitorii adversari ai Stelei au avut un jucător în plus: arbitrul

Cînd nu poate să învingă, Lyon e ajutată. Campioana Franţei în ultimii şapte ani e din nou prima în Ligue 1, după acest 3-2 cu Nice, dar fără sprijinul arbitrului Jean-Charles Cailleux n-ar fi cîştigat.

După trei minute, era 0-1. După alte 17, era 0-2. OL, fără fundaşii laterali titulari, Clerc şi Grosso, accidentaţi, care vor lipsi şi contra Stelei, cu Toulalan rezervă şi cu Benzema şi Govou intrînd în repriza secundă, a suferit. Dar căpitanul Juninho, o sursă inepuizabilă de execuţii fabuloase, a egalat din două lovituri libere. La ultima, stop-joc. Brazilianul a tras de la peste 35 de metri, Piquionne l-a jenat pe portarul oaspeţilor, fiind în ofsaid, asistentul a ridicat steagul, însă "centralul" a trecut peste el, validînd golul. 2-2.

Jucătorii lui Nice au protestat, însă nu ştiau ce-i aşteaptă. În al 4-lea minut de prelungire, Hognon a atins involuntar mingea cu mîna în propriul careu. Penalty!, la semnalizarea asistentului. Şi gol, Benzema! Roş-negrii au sărit la arbitri, Rool fiind eliminat. Iată ce spune Rool: "Arbitrul trebuia să vadă roşu pentru ce a făcut. Nici gazdelor nu le venea să creadă că le-a dat 11 metri. E clar că OL are alte arme decît noi toţi".

LYON - NICE 3-2
(Juninho 40, 74, Benzema 90~4 penalty - Bamogo 3, Remy 20)
LYON: Lloris - Reveillere, Cris, Bodmer, Mensah - Makoun, Kallstrom (46 Benzema) - Ederson (77 Govou), Juninho, Mounier - Fred (65 Piquionne). Antr. C. Puel