INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  GRUPA A Y BAYERN CONTINUĂ NEÎNVINSĂ: 3-2 CU NAPOLI

Bayern învinge acasă pe Napoli » Uraganul Gomez

La meciul din tur Gomez a fost atacat cu lasere. Scuza găsită de Bild pentru ratarea unui penalty

Articol de - Publicat joi, 03 noiembrie 2011 00:00 / Actualizat joi, 03 noiembrie 2011 02:23

Hat-trickul internaţionalului german aproape că i-a calificat pe bavarezi

Meci incredibil pe Allianz Arena din Munchen. Bayern face o primă repriză de vis, iar Mario Gomez îi aplică lovitură după lovitură lui Napoli. Trei în 42 de minute, ba cu mai multă atenţie puteau fi chiar patru.

Meciul era practic încheiat - credeau nemţi. Şi s-au culcat pe-o ureche. Concentrarea a scăzut, apărarea s-a desfăcut şi invitată să atace, echipa lui Walter Mazzari a redus din handicap chiar înainte de pauză, prin Fernandez: 1-3.

Bayern şi-a continuat dominaţia la reluare. Acum însă fără efect pe tabelă. N-a profitat de eliminarea lui Zuniga (70) şi s-a văzut iar taxată. Mai întîi la efectiv, Badstuber fiind trimis şi el la cabine, apoi şi pe tabelă: 2-3, acelaşi Fernandez, iarăşi la o inexactitate a defensivei muncheneze. Şi în locul unui final liniştit, a ajuns să tremure pentru victorie.