INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ADVERSARI STEAUA/ LYON - FIORENTINA 2-2

Cade după pauză!

Articol de - Publicat vineri, 19 septembrie 2008 00:00

Viola a condus duminică la Napoli, dar a fost întoarsă după pauză. La fel a păţit şi la Lyon, nereuşind să păstreze avantajul de două goluri

Steaua trebuie să meargă cu încredere la Florenţa. Viola are şi puncte slabe. A dovedit-o în primele două etape de campionat, a recidivat şi miercuri seară în grupe, la Lyon. Trupa lui Cesare Prandelli cade brusc în repriza a doua, nereuşind să-şi gestioneze avantajul.

S-a întîmplat prima dată la Napoli. Duminică, golul lui Mutu a trimis-o pe Fiorentina cu 1-0 la cabine după o evoluţie bună. A urmat însă scurtcircuitul. Toscanii s-au retras şi le-au permis gazdelor să reintre în meci. Au primit două goluri (1-2), Frey reuşind şi alte parade salvatoare.

"Accidentul" s-a repetat în Franţa, unde au schimbat sistemul de joc, mizînd pe 4-3-1-2 în locul tradiţionalului 4-3-3, şi folosind un romb la mijloc, cu Almiron şi Montolivo pe extreme, iar Felipe Melo şi Kuzmanovici pe diagonala mare. "Dubla" lui Gilardino şi 2-0 de la pauză nu au fost suficiente pentru victorie. Viola a făcut pasul înapoi şi a suferit teribil. Şi dacă nu era Frey, probabil ar fi plecat cu mîna goală. O reflectă cifrele reprizei secunde, cu superioritate netă a lyonezilor. 58% la posesia balonului, 12-1 şuturi la poartă, 8-0 la cornere şi 4-0 la mari ocazii ratate. Iar statistica generală o întăreşte: 39-9 la centrări, 300-161 la pase utile şi 1-0 la bare.

"Mutu se înţelege excelent cu Gilardino"
N-a mai marcat, dar s-a remarcat. Mutu i-a pasat ca la carte lui Gilardino pentru golul doi, dar a şi ratat o situaţie singur cu Lloris. "Gazzetta dello Sport" l-a notat pe român cu 6, apreciind că "a avut două ocazii, una din careu, alta de la distanţă. Apoi i-a centrat perfect lui Gilardino. N-a fost o seară nefastă". Laude şi nota 7, cea mai mare alături de Kuzmanovici şi Dainelli, a primit în "Il Firenze": "Se înţelege excelent cu Gilardino, pe care îl serveşte cu ochii închişi". Altfel, tricoul lui Mutu s-a vîndut la Lyon mai bine decît cel al francezului Benzema.

Revine Gamberini?
O veste proastă pentru Steaua! Pe 30 octombrie, Fiorentina s-ar putea prezenta cu o noutate importantă în defensivă. Gamberini are mari şanse să reintre, înlocuindu-l pe danezul Kroldrup. Accidentat grav la "naţională" chiar în debutul partidei din Cipru, unde a suferit o luxaţie a umărului, fiind operat sub anestezie generală la spital, stoperul viola a făcut ieri un nou consult. Medicul Maurizio Bertoni a opinat că "instabilitatea umărului lezat nu mai este atît de importantă, dar totul depinde de recuperarea tonusului muscular în faza de recuperare".