INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  FC BARCELONA - LYON 5-2 (ÎN TUR 1-1)

Execuţie într-o repriză

Articol de - Publicat joi, 12 martie 2009 00:00

Trupa lui Guardiola şi-a asigurat calificarea pînă la pauză, cu Henry, Messi şi Eto'o protagoniştii showului

Barcelona s-a calificat fără probleme în "sferturi", dezintegrînd-o aseară pe Lyon (5-2).

Catalanii şi-au hipnotizat adversarii prin posesie şi i-au silit să greşească. Apărarea la ofsaid avansată a fost un bumerang care s-a întors împotriva trupei lui Puel. Henry a stat la pîndă şi a profitat de două ori de ieşirile întîrziate ale lui Boumsong. Francezul n-a dat decît tonul execuţiei francezilor. Showul l-a continuat Messi: şerpuire genială, combinaţie scurtă cu Eto'o şi alt gol simplu. Apoi, Eto'o l-a ridiculizat şi pe Cris şi s-a făcut 4-0. Abia atunci s-a trezit din şoc Lyon. Makoun a punctat cu capul, la o fază fixă, stabilind scorul pauzei (4-1).

Lyon n-a cedat şi a jucat fotbal. Juninho a redus diferenţa după reluare, sperînd într-o remontare miraculoasă. Care nu s-a produs însă, pentru că Benzema n-a fost în apele lui şi pentru că Barca n-a încercat s-o imite pe Bayern, păstrînd goluri şi pentru marile bătălii ce urmează.