INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  FC PORTO - ARSENAL 1-0

VIDEO + FOTO Galeno a luat, Galeno a dat » FC Porto o învinge pe Arsenal la ultima fază, cu o execuție genială! Se anunță un retur infernal

FC Porto o învinge pe Arsenal la ultima fază +15   FOTO
FC Porto o învinge pe Arsenal la ultima fază

Articol de - Publicat miercuri, 21 februarie 2024 23:46 / Actualizat joi, 22 februarie 2024 00:18

FC Porto a învins-o pe Arsenal, scor 1-0, în manșa tur a optimilor de finală din Liga Campionilor. Calificarea se va decide pe „Emirates”, pe 12 martie.

Programul complet al optimilor Champions League

Meciul de pe „Dragao” a început cu un moment festiv dedicat lui Pepe. Fundașul central a devenit cel mai în vârstă fotbalist care joacă în fazele eliminatorii ale Ligii Campionilor.

Napoli - Barcelona 1-1 » Remiză spectaculoasă pe „Stadio Maradona”, verdictul se dă în Spania
NAPOLI - BARCELONA 1-1

Dacă Sergio Conceicao a mizat pe experiență, Arteta a mers pe mâna echipei câștigătoare din ultimele două deplasări.

Primă repriză fără sclipiri în Porto - Arsenal

N-a schimbat niciun fotbalist față de victoriile 6-0 cu West Ham și 5-0 cu Burnley, doar că a dat peste alt gen de adversari.

Porto a cedat posesia în prima repriză, dar s-a apărat sus și nu le-a permis „tunarilor” vreo șansă reală. Ocaziile au venit la poarta lui Raya, cea mai mare în minutul 22, când Galeno a ratat de două ori din interiorul careului mic.

FC Porto - Arsenal, turul optimii din Liga Campionilor / FOTO: Imago
+11 FOTO

Arsenal a continuat să plimbe steril balonul. Nici fazele fixe, duse la rang de artă în Premier League, n-au funcționat pe tărâm iberic. Cele 10 cornere n-au adus pic de pericol.

Galeno, omul meciului în Porto - Arsenal

Ambii antrenori au părut mulțumiți de rezultat. Dovadă și că prima schimbare a venit cu un sfert de oră înaintea finalului și a avut o notă defensivă, Jorginho în locul lui Trossard.

S-a jucat cu frâna de mână trasă și în secvențele finale. Grăitoare despre desfășurarea partidei este statistica șuturilor expediate pe spațiul porții până în minutul 90: 1-0 în favoarea gazdelor.

Doar că Galeno n-a fost de acord. Brazilianul și-a luat revanșa pentru ocaziile ratate în prima parte și a înscris în prelungiri cu o execuție perfectă din afara careului.

Manșa retur este programată pe 12 martie. Până atunci, Arsenal dă 3 bătălii în Premier League, cu Newcastle, Sheffield United și Brentford.

Porto și-a compromis deja șansele la titlu în Portugalia, dar până la disputa de pe Emirates mai are un meci de foc, derby-ul cu Benfica, pe 3 martie.

Tot stadionul a crezut că e gol! Ratare incredibilă în Porto - Arsenal: din 3 metri și cu poarta goală
FC Porto - Arsenal

FINAL. Porto - Arsenal 1-0

LIVE. EURO GSP cu Boțoghină și Drejan! Analiza Napoli – Barcelona și FC Porto – Arsenal

FC Porto - Arsenal, echipele de start:

FC Porto: Diogo Costa - J. Mario, Otavio, Pepe, Wendell - Nico, Varela - F. Conceicao, Pepe, Galeno - Evanilson
Rezerve: Claudio Ramos - Baro, Borges, F. Cardoso, Danny Namaso, Eustaquio, Grujic, A. Franco, Ivan Jaime, T. Martinez, J. Pedro, J. Sanchez
Antrenor: Sergio Conceicao

Arsenal: Raya - White, Saliba, Gabriel, Kiwior - Odegaard, Rice, Havertz - Saka, Trossard, Martinelli
Rezerve: Ramsdale, Hein - Smith Rowe, Nketiah, Cedric, Jorginho, Fabio Vieira, Nelson, Elneny, Nwaneri, Sweet, Heaven
Antrenor: Mikel Arteta

Borussia Dortmund smulge o remiză la Eindhoven, 1-1, și este favorită la calificarea în „sferturi”
PSV - BORUSSIA DORTMUND 1-1