INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  OPTIMI DE FINALĂ

FOTO + VIDEO » S-au încheiat ultimele meciuri din turul optimilor Ligii Campionilor

Articol de GSP - Publicat miercuri, 22 februarie 2017 19:17

În această seară s-au disputat și ultimele două meciuri din manșa tur a optimilor de finală ale Ligii Campionilor, partide încheiate cu victoriile lui Juventus, respectiv Sevillei.

FINAL » FC Porto - Juventus 0-2 (-/Pjaca 72, D. Alves 74) / VIDEO
Click AICI pentru liveTEXT

Torinezii s-au impus cu 2-0 pe Dragao după un meci în care au jucat timp de aproape 70 minute cu un om în plus, după ce Telles a încasat două cartonașe galbene în doar două minute (25 și 27).

Juve a deschis scorul prin Pjaca, în minutul 72, care a marcat un șut plasat din interiorul careului.

Avantajul italienilor a fost majorat două minute mai târziu, prin Dani Alves.

Introdus pe teren cu un minut înainte, Dani Alves a fructificat elegant centrarea venită de la Alex Sandro, stabilind astfel scorul final al partidei, care îi asigură lui Juve în proporție de 90% calificarea în sferturi.

Echipele de start:

FC Porto: - Casillas, M. Pereira, Felipe, Marcano, Telles - D. Pereira - Herrera, Neves, Brahimi - Silva, Soares

Juventus: Buffon, Lichtsteiner, Barzagli, Chiellini, Alex Sandro - Khedira, Pjanici - Cuadraro, Dybala, Mandzukici - Higuain

FINAL » FC Sevilla - Leicester 2-1 (Sarabia 25, Correa 62 / Vardy 73) / VIDEO

Deși scorul putea fi mult mai mare, FC Sevilla a învins-o cu 2-1 pe Leicester, iar calificarea se va decide în retur, pe terenul "vulpilor".

Joaquin Correa a dat starul ratărilor spaniolilor, irosind un penalty în minutul 14.

Sevilla a deschis scorul însă în minutul 25, prin Sarabia, care a înscris cu capul după o centrare perfectă venită de la Escudero.

Correa s-a revașat în minutul 62, atunci când a majorat avantajul gazdelor după assistul lui Jovetici.

Campioana Angliei nu s-a predat și a redus prin diferență prin Vardy, în minutul 73, golgeterul "vulpilor" din sezonul trecut reușind golul care ține în viață speranțele englezilor pentru calificare.

FC Sevilla: Rico, Rami, Lenglet, Escudero - Mariano, Vitolo, N' Zonzi, Nasri, Sarabia - Jovetici, Correa

Leicester: Schmeichel, Simpson, Morgan, Huth, Fuchs - Drinkwater, Ndidi - Albrighton, Mahrez, Musa, Vardy