INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  SPORTING - CITY

VIDEO + FOTO Gol bizar în Sporting - City » Toți jucătorii au crezut că e ofsaid! Decizia VAR

Articol de GSP - Publicat marti, 15 februarie 2022 22:42 / Actualizat marti, 15 februarie 2022 23:01

Manchester City a deschis scorul în minutul 7 al deplasării cu Sporting, din „optimile” Ligii Campionilor. A fost nevoie de intervenția VAR ca reușita lui Riyad Mahrez (30 de ani) să fie validată.

Manchester City a pus stâpânire pe posesie încă din primele secvențe ale disputei de la Lisabona. La primul moment periculos în careul advers, „cetățenii” au și reușit să deschidă scorul.

Mbappe și-a ucis viitoarea echipă! PSG câștigă la ultima fază cu Real Madrid » Messi a ratat un penalty
OPTIMI

Sporting - Manchester City, deblocat de o fază ciudată

În minutul 7, Bernardo Silva a pătruns din flancul stâng al atacului și a întors mingea către Foden, la 11 metri.

Șutul a fost respins în lateral de Adan, direct în piciorul lui De Bruyne. A urmat o pasă simplă de Mahrez și o execuție din 7 metri, în poarta goală.

În tot acest timp, cei 6 apărători aflați în preajma balonului se opriseră, cerând cu vehemență ofsaid la mijlocașul belgian. Arbitrul asistent a ridicat fanionul. Nici măcar Mahrez nu a sărbătorit reușita, convins de poziția neregulamentară a coechipierului.

Apărătorii lui Sporting s-au oprit câteva clipe, cerând ofsaid / FOTO: Captură @telekom sport

Analiza din camera VAR, una temeinică, de mai bine de un minut, a arătat că De Bruyne se afla pe aceeași linie cu Inacio în momentul în care mingea a plecat din piciorul lui Foden. „Centralul” Srdjan Jovanovic a validat reușita.

De Bruyne, în poziție regulamentară / FOTO: Captură @telekom sport

VIDEO cu golul marcat de Mahrez în Sporting - Manchester City

VIDEO Pepe riscă o suspendare uriașă! Își poate încheia cariera, după ce a lovit un oficial în derby-ul Porto - Sporting

Bundesliga, la fel ca Liga 1 » Nemții vor să schimbe formatul competiției: „E un sistem împotriva lui Bayern!”