INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  LIGA CAMPIONILOR

FOTO + VIDEO » Juventus şi PSG, ca şi calificate în sferturi!

Articol de GSP - Publicat marti, 12 februarie 2013 00:00 / Actualizat marti, 12 februarie 2013 23:45

Juventus s-a impus categoric în deplasarea cu Celtic, scor 3-0, iar PSG a cîştigat cu 2-1 împotriva Valenciei.

Italienii au deschis scorul din minutul 3, prin Matri, şi au preferat să cedeze mijlocul terenului celor de la Celtic, scoţienii avînd şi o posesie mai bună. Juve a tranşat calificarea însă pe finalul partidei după golurile lui Marchisio şi Vucinici. Mijlocaşul a făcut ce a vrut cu fundaşii scoţienilor la golul al doilea şi a pasat decisiv pentru Vucinici la ultima reuşită.

Nici PSG nu a avut probleme în partida din Spania. Lavezzi a marcat în minutul 10, iar Pastore a majorat diferenţa cu două minute înainte de pauză. Rami a menţinut speranţele Valenciei pentru calificarea în sferturi printr-un gol în minutul 90. În prelungiri, Zlatan Ibrahimovici a fost eliminat pentru o intrare dură. Pe stadion a fost prezent şi David Beckham, cel care a stat alături de Leonardo. (foto)

Partidele retur se vor disputa pe 6 martie.

A doua zi a optimilor programează două meciuri foarte tari! Real Madrid întîlneşte pe Manchester United şi Şahtiorul lui Lucescu dă piept cu Borussia Dortmund.

FINAL Celtic - Juventus 0-3 (Matri 3, Marchisio 77, Vucinic 83) VIDEO
Celtic: Forster; Lustig, Wilson, Ambrose, Izaguirre; Forrest, Brown, Wanyama, Mulgrew; Commons, Hooper
Juventus: Buffon, Barzagli, Bonucci, Caceres, Lichtsteiner, Vidal, Pirlo, Marchisio, Peluso, Matri, Vucinic

FINAL Valencia - PSG 1-2 (Rami 90 / Lavezzi 10, Pastore 43) VIDEO
Cartonaş roşu: Ibrahimovici 90+2
Valencia: Guaita; Joao, Rami, R. Costa, Guardado; T. Costa, D. Parejo; Feghouli, Éver, Jonas; Soldado
PSG: Sirigu, Jallet, Sakho, Alex, Maxwell, Matuidi, Verratti, Pastore, Lucas, Lavezzi, Ibrahimović

„Am fost amenințată cu bătaia, ABUZATĂ și DOPATĂ fără să știu!” » O medaliată la Mondiale face acuzații ȘOCANTE pentru GSP: „Am fost idioată, sunt cel mai curat sportiv din România”
Altele
Gică Hagi, mutări neașteptate la Farul! » Au retrogradat din Superliga, dar „Regele” vrea să-i aducă la echipă
„Îmi vine să urlu” » Antrenorul român care s-a enervat pe Gigi Becali: „E o insultă, plătește o fată care să-i danseze”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!