INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  MANCHESTER CITY - STEAUA 1-0

VIDEO+FOTO Retur onorabil » Steaua s-a mobilizat mai bine și n-a mai luat multe cu City, ca în tur. Vineri e tragerea Europa League

Articol de GSP - Publicat miercuri, 24 august 2016 17:11

Steaua a pierdut și cea de-a doua manșă din play-off-ul Ligii Campionilor cu Manchester City, scor 0-1, pe stadionul Etihad. Roș-albaștrii vor merge însă în grupele Europa League. În tur, City s-a impus cu 5-0, pe Arena Națională.

MANCHESTER CITY - STEAUA 1-0 (VIDEO)
A marcat: Delph 56

Englezii au fost mai prezenți în prima parte a meciului, iar în minutul 25, Cojocaru a reținut reluarea din prima a lui Nolito de la 13 metri.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Delph, în minutul 56, cu o lovitură de cap după centrarea perfectă de pe dreapta a lui Navas.

Cinci minute mai târziu, Tudorie a fost văzut bine de Stanciu, însă mingea trimisă de decarul roș-albaștrilor a fost prea puternică și Hart a respins în aut de margine. Atacantul a mai avut o oportunitate mai târziu în meci, dar portarul s-a opus și a respins.

Guardiola a trimis din start mai multe rezerve, dar și Steaua a început cu Adi Popa și Stanciu pe bancă. Reghecampf a surprins cu Aganovici fundaș dreapta.

Tragerea la sorți pentru grupele Europa League va fi vineri, de la ora 14:00.

STATISTICA PRIMEI REPRIZE

statistica

Echipele de start:

Manchester City: Hart - Maffeo, Stones, Kolarov, Clichy - Toure, Fernando, Delph - Navas, Iheanacho, Nolito
Rezerve: Gunn, Sterling, Aguero, Silva, Fernandinho, Adarabioyo, Tasende

Steaua:Cojocaru - Aganovici, Tamaș, Mitrea, Momcilovici - Bourceanu (cpt) - Enache, Muniru, Ovidiu Popescu, Hamroun - Tudorie
Rezerve: Niță - Simion, Stanciu, Vîlceanu, Achim, Dan Popescu, Popa

UPDATE: Laurențiu Reghecampf a oferit un scurt interviu, înainte de meciul retur cu City: "În primul rând, pentru noi e foarte important să ieșim cu capul sus. Cred că ar fi bine pentru noi ca jucătorii să facă un meci bun și să obținem un rezultat pozitiv. Nu putem compara Europa League cu Liga Campionilor, în Europa League va fi cu totul altceva." (sursa: Dolce Sport)

Vezi meciul liveTEXT

Laurențiu Reghecampf nu se mai gândește la o întoarcere a scorului, însă e mulțumit de faptul că echipa sa va participa în grupele Europa League. Tehnicianul roș-albaștrilor nu se va putea baza în această seară pe Pintilii și Alin Toșca.

Antrenorul începe cu Aganovici fundaș dreapta, Tudorie și Ov. Popescu titulari și cu Stanciu rezervă.