INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  CHAMPIONS LEAGUE

VIDEO + FOTO ALIENS 6 » Extratereștrii sunt printre noi! Remontada istorică pe Camp Nou! Barcelona înscrie de 6 ori cu PSG și e în "sferturile" Ligii! Golul calificării, la ultima fază

Imagine postată după meci de Mascherano, pe facebook. +19   FOTO
Imagine postată după meci de Mascherano, pe facebook.

Articol de GSP - Publicat miercuri, 08 martie 2017 20:55

FC Barcelona s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale UEFA Champions League, după un scenariu SF: 6-1 pe teren propriu cu PSG și golul calificării la ultima fază!

La 3-1 pentru Barcelona, francezii păstrau 3 goluri avans când mai erau doar 2 minute din timpul regulamentar, însă catalanii au făcut un final de meci fantastic și au întors calificarea!

"Putem să înscriem de 6 ori cu PSG", anunțase Luis Enrique la conferință, anticipând parcă thriller-ul.

Gazdele au sperat din start că pot întoarce rezultatul și după doar 3 minute aveau 1-0, prin reușita lui Suarez cu capul din câțiva metri. S-a făcut 2-0 în minutul 40, când Kurzawa a lovit greșit o minge care a ajuns în poarta lui Trapp. După acel 0-4 din tur, remontada părea în grafic.

Emoțiile francezilor au devenit tot mai mari în minutul 50, când Messi a făcut 3-0 din penalty. STOP! A apărut Edinson Cavani, care l-a liniștit pe Unai Emery, când a catapultat o minge în plasa lui Ter Stegen, 3-1!

Barcelona nu s-a lăsat însă! A mai înscris de două ori în minutele 88 și 90+1 prin Neymar. Golul calificării a venit în ultimul minut al prelungirilor. 5 minute dictase arbitrul neamț. Cu Ter Stegen în careul advers, Neymar a lobat o minge peste toată apărarea franceză. Balonul a plutit până la Sergi Roberto, care a punctat din apropiere și a dus-o pe Barcelona în "sferturi"! Uluitor, supranatural!

Dortmund a umilit-o pe Benfica și s-a calificat

Nemții pierduseră la Lisabona cu 1-0, însă au început foarte tare jocul de pe teren propriu, pe care l-au câștigat categoric, 4-0.

Aubameyang a deschis scorul după 4 minute, când a înscris cu o lovitură de cap din 3 metri, după o deviere a lui Pulisici. Același Pulisici a înscris pentru 2-0 în minutul 59, cu o scăriță de efect din 7 metri.

Aubameyang a reușit un hattrick până la urmă. A punctat pentru 3-0 când a pus latul la pasa lui Schmelzer în fața porții.

Golgeterul lui Dortmund a dus scorul la 4-0 în minutul 85, tot cu o execuție simplă. Durm i-a dat mingea în fața porții goale, de unde Aubameyang a îndeplinit o simplă formalitate.

LIVETEXT Imagini pentru barcelona logo BARCELONA - Imagini pentru psg logo PSG 6-1 (în tur 0-4)
A marcat: Suarez (3), Kurzawa a.g (40), Messi (50), Neymar (88, 90+1), Sergi Roberto (90+5) / Cavani (62) VIDEO

Barcelona: Ter Stegen - Mascherano, Piqué, Umtiti - Rakitici, Busquets, Rafinha, Iniesta - Suárez, Messi, Neymar

PSG: Trapp - Meunier, Marquinhos, Silva, Kurzawa - Rabiot, Verratti, Matuidi - Lucas, Cavani, Draxler

LIVETEXT Imagini pentru dortmund logo DORTMUND - Imagini pentru benfica logo BENFICA 4-0 (în tur 0-1)
A marcat: Aubameyang (4, 61, 85), Pulisici (59) VIDEO

Dortmund: Bürki - Piszczek, Sokratis, Bartra - Durm, Castro, Weigl, Schmelzer - Pulisici, Aubameyang, Dembélé

Benfica: Ederson - Semedo, Luisao, Lindelof, Eliseu - Almeida, Samaris, Pizzi - Cervi, Mitroglu, Salvio