INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  CHELSEA - REAL MADRID

VIDEO + FOTO Cel mai bun portar al lumii, gafă incredibilă în Chelsea - Real Madrid

Edouard Mendy (34 de ani), portarul lui Chelsea, a gafat incredibil în minutul 46 al meciului cu Real Madrid, din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Karim Benzema (34 de ani) a profitat și a dus scorul la 3-1 pentru spanioli. +13   FOTO

Articol de GSP - Publicat miercuri, 06 aprilie 2022 23:29 / Actualizat miercuri, 06 aprilie 2022 23:38

Karim Benzema demonstrase în prima repriză, „dublă” superbă, cu două lovituri de cap, că nu are nevoie de cadouri pentru a se face remarcat. Nu s-a dat la o parte nici din calea unui gol facil, într-o poartă rămasă goală.

Planul FIFA pentru Qatar 2022 » Vrea să schimbe o regulă majoră a fotbalului înainte de Mondial!
CM 2022

Edouard Mendy, gafă în Chelsea - Real Madrid

La 40 de secunde după startul reprizei secunde, Mendy, desemnat de FIFA cel mai bun portar din lume în anul 2021, a primit o pasă la aproximativ 35 de metri de propria poartă. A încercat să pasese în lateral, către Rudiger, dar execuția a fost greșită.

Cel mai bun portar al lumii, gafă incredibilă în Chelsea - Real Madrid
Mendy greșește pasa către Rudiger

Karim Benzema, singurul fotbalist al Realului venit în pressing, a profitat. A câștigat balonul din disputa cu fundașul german, apoi a trimis cu latul, pe jos, de la 20 de metri.

Benzema marchează în poarta goală

A fost, foarte probabil, cel mai ușor gol dintre cele 82 marcate de Karim în Liga Campionilor.

VIDEO cu gafa lui Edouard Mendy

Recordurile stabilite de Karim Benzema cu „dubla” din meciul cu Chelsea

• Primul fotbalist francez din istorie care marchează cel puțin 10 goluri într-un sezon de Liga Campionilor;
  • Dintre cele 82 de goluri marcate în Liga Campionilor, unul singur a venit dintr-o lovitură de la 11 metri;
  • Benzema a debutat în Liga Campionilor în anul 2005, pentru Lyon. A marcat în fiecare sezon începând cu acel moment;
  • Benzema a marcat ultimele 6 goluri ale Realului în Ligă. Niciun fotbalist nu a mai reușit asta în istoria clubului.

VIDEO Karim Benzema, al treilea marcator din istoria lui Real Madrid

VIDEO Contract nou pentru Jose Mourinho și o superlovitură de imagine: „De ce să antrenez o singură echipă, când pot să le conduc pe toate?”

Bayern, prima mișcare după ce Robert Lewandowski s-ar fi înțeles cu Barcelona

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”