INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ARBITRI

Ras de Collina?! Arbitrul care a ajutat Barcelona riscă să fie tras pe linie moartă

Aytekin nu l-a iertat nici pe compatriotul Draxler de
Aytekin nu l-a iertat nici pe compatriotul Draxler de "galben" // Foto: Gulliver/GettyImages

Articol de - Publicat sambata, 11 martie 2017 00:00

Deniz Aytekin, arbitrul care a pus umărul la ”remontada” Barcelonei cu PSG (6-1), ar putea fi trecut pe linie moartă de șeful arbitrilor de la UEFA.

Meciul său cu numărul 13 în Ligă, epicul Barcelona - PSG (6-1, după 0-4 în tur), se încheie cu "prelungiri" la UEFA pentru "centralul" Deniz Aytekin. Cotidianul Marca a aflat că germanul va fi pedepsit de șeful arbitrilor, Pierlugi Collina, pentru mâna de ajutor dată catalanilor miercuri.

Collina i-ar fi reținut lui Aytekin, 38 de ani, patru greșeli. Nu i-a eliminat pe Neymar și pe Verratti, penalty-ul refuzat lui PSG la scorul de 3-1 (fault Mascherano asupra lui Di Maria) și cel acordat Barcelonei (simulare Suarez), transformat de Neymar pentru 5-1.

Funcție și de raportul observatorului UEFA, italianul ia în calcul să nu-l mai delege pe arbitrul german în acest sezon de Ligă. Decizia e așteptată în următoarele zile, dar, conform uzanțelor forului continental, nu va fi făcută publică.

"Unicul epic a fost arbitrul. Nici vorbă de o remontada, poate remorcarea Barcelonei către «sferturi». Aytekin a fost jucătorul numărul 12, 13, 14 și 15 al lui Luis Enrique"
Marca, ziar spaniol

"Arbitrajul lui Aytekin a fost foarte bun. Al doilea penalty acordat Barcelonei e conform regulamentului"