INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  REAL MADRID - BORUSSIA DORTMUND, AZI, 21:45, DIGI 1, DOLCE 1 ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

FOTO şi VIDEO Real Madrid - Borussia Dortmund 2-0 » Spaniolii au fost la un pas de a întoarce rezultatul din tur

Articol de GSP - Publicat marti, 30 aprilie 2013 00:00 / Actualizat marti, 30 aprilie 2013 23:40

Borussia Dortmund este prima finalistă din acest sezon de UEFA Champions League, după ce a eliminat Real Madrid cu scorul general de 4-3.

Vezi aici VIDEO cele mai importante ocazii!

În tur nemţii s-au impus categoric, scor 4-1, însă a pierdut meciul retur cu 2-0 şi au tremurat serios pe final pentru calificare. Cele 4 reuşite ale lui Lewandowski puteau fi în inutile, mai ales după începutul furtunos al madrilenilor din această seară. Ronaldo, Ozil şi Higuian au ratat 3 ocazii imense, momente după care Dortmund a reuşit să reechilibreze partida.

Pînă la finalul primei reprize madrilenii nu au mai avut mari ocazii la poarta lui Weidenfeller. În cea de doua repriză nemţii au fost cei care au controlat partida, însă Real Madrid a reuşit deschiderea scorului prin Benzema în minutul 83.

În minutul 88 Ramos a înscris şi el cu un şut sub bară şi nemţii erau în corzi. Dortmund a reuşit să reziste asediului de pe finalul partidei şi s-a calificat în finală, unde aşteaptă cîştigătoarea "dublei" dintre Barcelona şi Bayern Munchen.

Echipele de start:

Real Madrid: D. Lopez - Essien, Varane, Ramos, Coentrao - Essien, Xabi Alonso - Di Maria, Ozil, Ronaldo - Higuain

Rezerve: Casillas, Pepe, Albiol, Khedira, Kaka, Benzema, Morata

Dortmund: Weidenfeller - Piszczek, Subotici, Hummels, Schmelzer - Gundogan, Bender - Blaszczykowski - Gotze, Reus - Lewandowski

Rezerve: Langerak, Santana, Kehl, Leitner, Şahin, Grosskreutz, Schieber

***

min. 90+6: FLUIER FINAL! Real Madrid învinge cu 2-0, însă ratează calificarea în finală!

min. 90+1: Bender îi lasă locul lui Santana

min. 88: GOL REAL MADRID! Ramos este servit excelent de Benzema şi şutează sub bară

min. 88: Benzema şutează spre poartă, mingea este deviată, însă Weidenfeller respinge incredibil

min. 87: Lewandowski îi lasă locul lui Khel

min. 85: Reluare a lui Ramos cu capul, pe centrul porţii

min. 83: Weidenfeller primeşte cartonaş galben pentru că a ţinut de mine

min. 83: GOL REAL MADRID! Benzema primeşte mingea în faţa porţii de la Ozil şi înscrie cu latul

min. 81: Khedira primeşte cartonaş galben

min. 79: Sergio Ramos primeşte cartonaş galbem

min. 76: Reus pasează la Lewandowski, însă şutul polonezului a fost blocat foarte bine de Essien

min. 72: Centrare a lui Di Maria de pe partea stîngă, Kaka reia cu tibia puţin pe lîngă poartă

min. 71: Ronaldo şterge cu capul o minge, care se duce pe lîngă poartă. Nici Di Maria nu a ajuns la timp pentru a-i schimba traiectoria

min. 70: Ozil îl deschide foarte bine pe Ronaldo, însă şutul său cu şpiţul trece peste poartă

min. 68: Khedira intră în locul lui Xabi Alonso

min. 67: Di Maria a greşit o pasă simplă în faţa porţii. Putea fi 1-0 pentru Real Madrid

min. 63: Lewandowski îi ia faţa lui Ramos şi reia cu capul, însă mingea trece pe lîngă poartă

min. 62: Gundogan este servit în faţa porţii foarte bine, Diego Lopez are o intervenţie fabuloasă. Mijlocaşul lui Dortmund avea toată poarta în faţa, însă a tras în portarul lui Real Madrid

min. 60: Madrilenii sînt din ce în ce mai nervoşi. Borussia rezistă foarte bine pe Bernabeu

min. 57: Dublă schimbare la Real: Iese Coentrao, intră Kaka, iese Higuain, intră Benzema

min. 54: Început mai bun de repriză al nemţilor, care au şi avut două ocazii foarte mari. Madrilenii nu pot da replica

min. 50: Reus pasează bine la Lewandowski, însă şutul acestuia zguduie bara transversală

min. 49: Lewandowski are o ocazie incredibilă. Atacantul este servit la 15 metri de poartă, însă ratează execuţia

min. 46: A început repriza secundă!

min. 45+2: PAUZĂ!

min. 45+1: Bender primeşte galben pentru un fault la C. Ronaldo

min. 45: Două minute suplimentare sînt arătate de la margine

min. 44: Higuain a primit şi el galben

min. 43: Gundogan primeşte cartonaş galben pentru un fault la mijlocul terenului

min. 40: Centrare a lui Higuain, însă Cristiano Ronaldo nu poate ajunge şi Weindernfeller reţine în siguranţă

min. 36: Bourussia a trecut la cîrma partidei. Madrilenii nu mai pot surprinde, aşa cum au făcut-o în primul sfert de oră

min. 33: De mai bine de un sfert de oră cele două echipe nu au mai reuşit să îşi creeze ocazii importante

min. 30: Real Madrid nu reuşeşte să înscrie. Scorul la general este în continuare 4-1 în favoarea Borussiei

min. 26: Coentrao primeşte cartonaş galben pentru un fault la Lewandowski

min. 25: Nemţii au mai echilibrat partida. Sînt deja 8 ocazii de gol ale madrilenilor, faţă de doar 2, cîte a avut Borussia.

min. 20: Partida s-a mai calmat, madrilenii domină, însă în ultimele minute nu au mai ajuns în poziţii periculoase de a înscrie

min. 15: Ozil scapă şi el singur cu portarul, însă trage slab pe lîngă poartă

min. 14: Gotze iese accidentat, Grosskreutz intră

min. 13: Ronaldo preia o minge pe piept, şutează, însă Weindenfeller respinge incredibil

min. 12: Lewandowski reia din întoarcere, Diego Lopez respinge foarte bine

min. 11: Mario Gotze se resimte şi a ieşit pe marginea terenului. Sînt şanse ca acesta să nu mai poată continua

min. 8: Şut al lui Roanaldo din întoarcere, mingea trece peste poartă

min. 7: Real Madrid a început bine partida şi a avut deja 4 cornere în primele minute. Borussia rezistă greu

min. 4: Higuain scapă singur cu Weidenfeller, însă şutează slab şi mingea este respinsă în corner

min. 2: Primul şut spre poartă vine de la Di Maria, însă mingea trece mult peste poartă

min. 1: A început partida!