INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ADVERSARI STEAUA/ FIORENTINA - LYON 1-2

Thriller

Articol de - Publicat miercuri, 26 noiembrie 2008 00:00

Într-un meci cu 5 bare, echipa lui Mutu a cedat în faţa francezilor şi luptă pentru locul 3 cu Steaua

Fiorentina a pierdut cu Lyon (1-2) şi se pregăteşte de finala pentru Cupa UEFA cu Steaua.

Mare dreptate avea Lăcătuş! Lyon nu iartă nici o greşeală şi te arde imediat. A păţit-o Steaua, i s-a întîmplat şi Fiorentinei. Minutul 15. Breşă pe partea lui Zauri, Benzema a scos în spate după şutul ratat al lui Keita şi Makoun a marcat simplu. Viola a acuzat şocul şi era să o mai încaseze: Benzema, şut alături din poziţie ideală, apoi Juninho, lovitură liberă în bara transversală! Fiorentina a mai respirat la capul lui Mutu şi s-a scufundat iar! Minutul 27. Dainelli i-a dat libertate lui Benzema, care l-a fulgerat pe Frey cu o diagonală: 0-2. Dar Viola n-a murit. Minutul 45. După bara ţintită cu capul de Mutu, a lovit Gilardino. Santana a centrat din dreapta şi golgeterul toscan a reaprins speranţa: 1-2. Se repetă istoria din tur?

Lyon nu-i de acord şi Juninho îl bagă iar în sperieţi pe Frey cu altă lovitură liberă direct în transversală! Ratează şi Mutu, din pasa cu pieptul a lui Gilardino. Bara l-a salvat şi pe Lloris a doua oară, după şutul deviat trimis de Kuzmanovici. S-a jucat ca la ruleta rusească. Imediat, Frey a scos cu piciorul la Keita. Dincolo, Mutu a finalizat cu capul. Lyon a preluat şi conducerea la bare, tot o transversală lovită de Ederson! Şi pe tabelă a rămas scorul pauzei.

FIORENTINA - LYON    1-2
(Gilardino 45 - Makoun 15, Benzema 27)
FIORENTINA: Frey - Zauri, Dainelli (46 Kroldrup), Gamberini, Vargas - Kuzmanovici, Felipe Melo (79 Osvaldo), Montolivo - Santana (55 Jovetici), Gilardino, Mutu. Antr: C. Prandelli
LYON: Lloris - Mensah, Cris, Boumsong, Grosso - Makoun, Toulalan, Juninho - Govou, Benzema (90Ă1 Piquionne), K. Keita (80 Ederson). Antr: C. Puel