INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  BARCELONA

Xavi a avut polițe de plătit, după Barcelona - Napoli: „«Bufonii» au ajuns în sferturi”

Xavi, antrenorul Barcelonei, a avut polițe de plătit după calificarea în sferturile Champions League. Catalanii au câștigat cu Napoli, scor 3-1, și s-au calificat cu 4-2 la general/ foto Imago Images

Articol de - Publicat miercuri, 13 martie 2024 07:28 / Actualizat miercuri, 13 martie 2024 09:54

Xavi, antrenorul Barcelonei, a avut polițe de plătit după calificarea în sferturile Champions League. Catalanii au câștigat cu Napoli, scor 3-1, și s-au calificat cu 4-2 la general.

• În celălalt meci al serii, Arsenal a eliminat-o pe Porto la penalty-uri
  • Mai sunt calificate în „sferturile” Ligii Campionilor Bayern Munchen, Manchester City, Real Madrid și PSG;
  • Tragerea la sorți pentru faza sferturilor de finală va avea loc vineri, 15 martie;
  • Programul complet al optimilor Champions League.

Extrem de fericit, Xavi și-a lăudat echipa după victoria cu Napoli, dar a avut și comentarii ironice la adresa criticilor. Barcelona revine în sferturile Ligii Campionilor după o pauză de 4 ani. În 2020, în aceeași fază a competiției, catalanii sufereau cea mai mare umilință din istorie, 2-8 cu Bayern Munchen.

Arsenal - Porto, cea mai palpitantă „dublă” din optimile Ligii Campionilor » Raya a fost eroul calificării
arsenal - porto

Xavi, în extaz după Barcelona - Napoli: „Bufonii Champions League au ajuns în sferturi”

„Suntem foarte fericiți, am făcut un meci foarte bun din toate punctele de vedere, echipa a jucat cu sufletul. Am dominat multe momente, echipa a muncit mult. Am spus că jucătorii mei vor face un pas înainte odată cu decizia mea, aceea de a pleca. După patru ani, suntem din nou în primele opt echipe din Europa.

A fost un meci foarte bun, echipa a fost bună cu și fără minge, agresivă, a fost aproape de excelență. Nu este o coincidență, am câștigat cu 3-1 împotriva unei echipe mari”, și-a început Xavi conferința, potrivit sport.es.

Apoi, a urmat o ironie la adresa criticilor: „Există prea multă presiune asupra jucătorilor. Le-am spus că nu va muri nimeni. S-a spus chiar că am fost bufonii Ligii Campionilor. Ei bine, ce ne facem acum? Bufonii au ajuns în sferturi”.

Xavi l-a lăudat pe Cubarsi, omul-meciului

Xavi a vorbit și despre prestația lui Pau Cubarsi, fundașul central al Barcelonei care a împlinit 17 ani în ianuarie. Catalanul a fost desemnat omul-meciului de UEFA, chiar la debutul în Champions League.

„Pau nu se enervează, are o personalitate foarte calmă. Controlul său asupra mingii este incredibil, găsește mereu omul liber, are un timing perfect. Găsește mereu un om liber, are acel ritm, acea sincronizare, pasează mult cu interii și cu atacanții. Este spectaculos”, a declarat Xavi.

Atletico Madrid o întoarce pe Inter și e în „sferturile” Ligii! Meci fabulos pe Metropolitano, „tranșat” la penalty-uri!