INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  PSG - BARCELONA

FOTO Cum au apărut Xavi și Luis Enrique la Paris » Cu o zi înainte s-au contrat la conferință

Articol de - Publicat miercuri, 10 aprilie 2024 21:15 / Actualizat miercuri, 10 aprilie 2024 23:39

Xavi și Luis Enrique s-au împăcat și s-au îmbrățișat înainte de PSG - Barcelona, din „sferturile” Champions League.

Cei doi au colaborat la Barcelona în sezonul 2014-2015. Xavi era atunci căpitanul Barcelonei, Enrique era antrenor, iar împreună au câștigat ”tripla” Champions League - La Liga - Cupa Spaniei.

Luis Enrique și Xavi, zâmbitori înainte de la PSG - Barcelona

Acum se întâlnesc din postura de rivali, unul antrenor la PSG, celălalt la Barcelona. Înainte de meci, la conferința de presă, Enrique a lansat un atac la adresa fostului său jucător, iar Xavi a răspuns cu clasă.

Însă, cu doar câteva ore înainte de turul ”sfertului” din Champions League, cei doi au fost surprinși de camere în timp ce se îmbrățișau, zâmbitori, iar apoi au stat câteva momente de vorbă.

VIDEO. Luis Enrique: „Uitați-vă la trofee, la date, ele nu mint”

„Eu reprezint mai bine stilul Barcelonei. Uitați-vă la date și o să vedeți, la numărul de ocazii, la presingul nostru. Uitați-vă la titluri, nu e dubiu! Alții văd altfel”, a declarat Enrique.

Apoi, a vorbit despre întâlnirea cu Barcelona. „Unii oameni spun că suntem favoriți, alții că nu suntem. Nu mă interesează. Vom vedea la ora meciului. Contează cine are posesia, cine e mai agresiv, mai eficient în fața porții.

Asta mă preocupă, nu cine e văzută drept favorită”, a declarat Enrique, la conferința de presă.

Xavi i-a răspuns cu stil lui Luis Enrique

Ulterior, Xavi a fost pus să comenteze declarațiile lui Enrique. „Am văzut ce a spus Luis Enrique. Îl cunoașteți. Am o relație foarte bună cu el, îl respect. Este unul dintre cei mai buni antrenori din lume și are o echipă făcută pentru a câștiga Liga Campionilor. Amândoi vrem același lucru. Putem spune că Luis Enrique, Pep, Arteta și cu mine avem Barcelona în ADN.

Patru antrenori cu Barcelona în ADN în sferturile de finală ale Ligii Campionilor”, a declarat Xavi, citat de as.com.

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”