INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  MARICA A REVENIT CU GOL LA STUTTGART

“A intrat, a văzut, a înscris!”

Articol de - Publicat marti, 23 septembrie 2008 00:00

Deşi a prins numai 20 de minute, vîrful român a semnat al doilea gol în acest campionat pentru echipa şvabă

Semne bune din Germania. Ciprian Marica s-a refăcut du­pă leziunea musculară sufe­ri­tă la “naţională” împotriva Li­tua­niei şi a reintrat duminică la Stuttgart în victoria (3-1 cu Karl­s­ruhe). Şi, chiar dacă a fost rezervă, a jucat din minutul 70 şi s-a lipit la gol în finalul partidei. “A intrat, a văzut şi a marcat”, l-a ca­rac­te­ri­zat lapidar ziarul ger­man Bild, acordîndu-i nota 3 (bine).

Servit de Hitzlsperger în mi­nu­tul 87, la scorul de 2-1, “Cipi” a scă­pat singur cu portarul şi l-a exe­cutat pe Miller. Al doilea său gol din Bundesliga în acest sezon, tot atîtea cîte reuşise în întreg cam­pio­natul trecut! Şi al 5-lea în to­tal, confirmînd astfel apetitul ofensiv dovedit şi în cupele con­ti­nen­tale, după “dubla” cu Saturn Ramen­skoe, în prelungirile returu­lui finalei Cupei Intertoto, şi apoi încă un gol în prima manşă cu Gyor, din turul doi preliminar al Cupei UEFA.

Reuşita de duminică nu-l ajută însă foarte mult pe Marica, întrucît concurenţa în ofensivă la Stuttgart e teribilă. :o Toţi ceilalţi 4 a­ta­­canţi din lotul şvabilor sînt re­fă­cuţi. Pe lîngă cuplul titular Cacau-Gomez, Veh îi are acum la dispoziţie pe sîrbul Ljuboja şi pe Fischer.

140 minute a jucat în total Ciprian Marica pentru VfB Stuttgart în primele cinci etape din Bundesliga

5 goluri a marcat atacantul român la Stuttgart în acest sezon, în campionat, Cupa Intertoto şi Cupa UEFA

ITALIA

“Chivu a fost precaut”

Aflat la prima apariţie pe teren după operaţia din 23 iunie la umărul stîng, Cristi Chivu nu a dezamăgit “afară” cu FC Torino, unde Inter s-a impus cu 3-1, însă nici n-a strălucit. “Fundaşul român şi-a făcut treaba. Nu a fost impecabil la golul marcat de Abbruscato”, l-a caracterizat cotidianul “Corriere dello Sport”, care i-a dat nota 6, precum “Gazzetta dello Sport”. “Precaut, a evitat contactele”, a scris şi “Il Giornale”, agenţia “Datasport” fiind mai aspră: “E clar că românul nu e în formă. A fost nesigur. Nu a mai urcat în atac, iar în apărare a avut lacune. Are o mare parte de vină la golul gazdelor, cînd s-a lăsat depăşit prea uşor”. La rîndu-i, Chivu a zis: “Sînt fericit pentru că am trecut peste momentele dificile şi am jucat iar după doar patru antrenamente. Totul e bine”. (Constantin Popescu)

UCRAINA

Raţ, fără probleme

Victima unei leziuni musculare la coapsa stîngă, suferită pe 13 august în debutul partidei Şahtior - Dinamo Zagreb (2-0 în prima manşă a turului 3 preliminar din Ligă), Răzvan Raţ s-a întors pe gazon duminică. A fost chiar titular la Kiev, 0-0 cu Arsenal (trupa lui Mircea Lucescu n-a mai cîştigat în campionat din 3 august!), meci în care fundaşul român a jucat cu poftă. :) A avut destule acţiuni pe stînga, ba a şi tras de 4-5 ori către buturile adverse, Reva parînd cu destul emoţii. Finalmente, a părăsit terenul cu un sfert de oră înaintea finalului nu pentru că ar fi păţit ceva, ci ca să-i facă loc proaspătului Gai. (Constantin Popescu)