INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  DINAMO MOSCOVA - AMKAR PERM 3-2

A scăpat de ruşine » Dinamo Moscova a învins Amkar Perm cu 3-2 şi nu mai este ultima în Rusia

Articol de GSP - Publicat sambata, 22 septembrie 2012 00:00 / Actualizat sambata, 22 septembrie 2012 17:03

O înfrîngere în meciul Amkar Perm ar fi echivalat cu plecare lui Dan Petrescu de la Dinamo Moscova. Totuşi, chiar dacă a început meciul foarte slab, Dinamo Moscova a avut puterea de a reveni de la 0-1 şi a cîştigat cu 3-2.

Locul ruşinos din clasament i-a obligat pe jucătorii lui Dan Petrescu să lupte pentru victorie. Amkar a deschis scorul prin golul lui Jakubko, însă avantajul oaspeţilor nu a durat decît cinci minute. Jantscher a egalat dintr-o pasă a lui Kuranyi, iar la două minute după ce s-a restabilit echilibrul pe tabelă, oaspeţii au rămas în 10.

De acolo s-a rupt totul pentru Amkar Perm. Dinamo Moscova s-a năpustit în careul oaspeţilor, însă golul cu care să preia conducerea a venit abia în minutul 78, cînd cel care a pasat la prima reuşită, Kevin Kuranyi, s-a aflat la capătul unei pase excelente a lui Dzsudzsak şi a înscris.

A fost golul care i-a descătuşat pe elevii lui Dan Petrescu, iar Kokorin a mărit avantajul moscoviţilor. Diferenţa la final pe tabelă avea să fie tot de un gol, după ce Breznanik a redus din diferenţă în ultimul minut de prelungire.

Cu această victorie, Dinamo Moscova strînge 6 puncte şi scapă de ultimul loc, urcînd pe 14, la 3 puncte de zona roşie a clasamentului.

Echipe de start:
Dinamo Moscova: 18 R. Berezovskiy 23 L. Wilkshire 6 L. Fernández 13 V. Granat 32 M. Lomić 20 A. Ropotan 21 J. Jantscher 7 B. Dzsudzsák 41 A. Sapeta 22 K. Kuranyi 9 A. Kokorin

Amkar Perm: 42 S. Narubin 24 A. Popov 14 Z. Sirakov 23 I. Cherenchikov 3 N. Mijailović 7 G. Peev 32 G. Nijholt 19 A. Kolomeytsev 17 K. Vassiljev 26 M. Jakubko 11 P. Ignatovich

Lovitură dură pentru Dinamo în mercato » „Câinii” au fost blocați, jucătorul semnează contractul în Superligă

„Oltenia” din Munchen » „În urmă cu 10-15 ani, totul era mai bine în Germania! Acum, viața e la fel ca în România”

Leonard Doroftei explică cum a slăbit 20 de kilograme într-un timp record: „Alcoolul schimbă vieți. Am avut un moment în care am luat-o razna”