INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  RUSIA

VIDEO Bicfalvi a declanșat nebunia în Rusia! Golul victoriei la ultima fază în duelul cu Spartak » E noul lider al campionatului

Eric Bicfalvi (35 de ani) a marcat golul victoriei în Ural - Spartak Moscova, scor 3-2. Formația mijlocașului român este liderul provizoriu al primei ligi din Rusia.

Articol de - Publicat vineri, 11 august 2023 20:40 / Actualizat vineri, 11 august 2023 20:50

Eric Bicfalvi a ratat primele meciuri ale sezonului din cauza unei accidentări. A revenit în lot, iar astăzi a fost introdus în minutul 85, când oaspeții de la Spartak erau în avantaj, scor 2-1, mijlocașul român a contribuit la o „remontada” de excepție.

VIDEO. Eric Bicfalvi, golul victoriei în Ural - Spartak Moscova

În al 4-lea minut al prelungirilor, Bicfalvi a urmărit o minge lungă, a profitat de o neînțelegere între portarul advers și un apărător, și a reluat elegant, un lob din unghi.

Cei peste 30.000 de spectatori prezenți în tribunele arenei din Ekaterinburg au declanșat sărbătoarea. Datorită reușitei lui Eric, Ural a urcat pe primul loc în prima ligă a Rusiei. Are 10 puncte după primele 4 runde.

Eric Bicfalvi evoluează pentru Ural din ianuarie 2017. A bifat 186 de apariții, marcând 56 de goluri și oferind 17 pase decisive.

Edi Iordănescu, în cantonamentul unei formații din Premier League: „Oameni de top și antrenori pe măsură!”