INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ARABIA SAUDITĂ

VIDEO Încă o seară de coșmar pentru Tătărușanu: a ajuns la 49 de goluri primite în acest sezon!

Ciprian Tătărușanu // foto: Twitter @ abhaFC

Articol de - Publicat vineri, 29 decembrie 2023 21:33 / Actualizat vineri, 29 decembrie 2023 21:49

Ciprian Tătărușanu (37 de ani) a fost învins de 4 ori în meciul dintre Al Raed și Abha, 4-3, și a ajuns la 49 de goluri primite în numai 18 meciuri de campionat.

În vară, Ciprian Tătărușanu și-a încheiat periplul prin marile ligi ale Europei. După aventuri la Fiorentina, Nantes, Lyon și AC Milan, portarul român a semnat cu Abha, o echipă micuță din Arabia Saudită, campionat în plină expansiune.

Din punct de vedere sportiv, nu pare să fi fost o mutare inspirată. Tătărușanu primește goluri pe bandă rulantă, 4 chiar astăzi, la 3-4 cu Al Raed.

A ignorat vedeta de la FCSB și acum explică motivul: „Uneori nu alegi în funcție de cine este mai bun”
AFRICA DE SUD

Ciprian Tătărușanu a primit 4 goluri de la Al Raed

Al Subaie (minutul 21), Fouzair ('46), El Berkaoui ('50) și Oumar Gonzalez ('90+7) au înscris pentru echipa învingătoare, Al Ali ('17, '45+3) și Noguera ('67) pentru Abha. La golul victoriei, înscris în al șaptelea minut al prelungirilor, Tătărușanu a primit mingea printre picioare.

Abha a rămas penultima în Arabia Saudită, cu 14 puncte, 4 sub locurile sigure. Pe deasupra, are cea mai slabă apărare a campionatului, cu 52 de goluri primite în 19 meciuri, 49 dintre acestea de Ciprian Tătărușanu.

Ciprian Tătărușanu, sezon de coșmar: 49 de goluri primite în 18 meciuri la Abha

Românul a fost integralist în toate meciurile, mai puțin duelul din prima etapă cu Al Hilal, 1-3, în care a apărat camerunezul Devis Epassy.

De-a lungul sezonului, Tătărușanu a înregistrat câteva umilințe dificil de uitat, precum 0-7 cu Al Hilal, 0-6 cu Al Ahli, 0-4 cu Al Wehda. Până în acest sezon, el nu primise niciodată mai mult de 5 goluri într-un meci!

VIDEO. Karim Benzema a înscris de 3 ori în poarta lui Tătărușanu

Mai multe știri despre stranieri:

Meci de coșmar pentru Olăroiu! Umilit în Supercupa Emiratelor » În minutul 32, românul avea 2-0, apoi a luat gol după gol