INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GUANGZHOU R&F

Cît mai ține coșmarul? Contra poate fi demis în orice clipă la Guangzhou. Alt eșec, 2-4 acasă cu Shandong

Articol de - Publicat luni, 20 iulie 2015 00:00

Antrenorul lui R&F a mai pierdut un loc, ajungînd pe 11. Are 7 înfrîngeri (9 în total) și 5 egaluri în campionat în lunile mai, iunie și iulie. Și un singur succes, pe 28 iunie

În decembrie 2014, Contra și-a călcat pe suflet și a trecut în China. Contract pe 2 ani cu Guangzhou R&F. A ajutat-o astfel pe Getafe, care a primit 4 milioane de euro în schimbul antrenorului de 39 de ani. Gruparea madrilenă a evitat falimentul și a rămas în Primera.

Acum, Cosmin n-o mai poate ajuta și pe Guangzhou. A pierdut și ieri, 2-4 cu Shandong Luneng (deși a condus cu 1-0 după 13 minute), și are nu mai puțin de 7 eșecuri și 5 remize în ultimele două luni și jumătate. De la 1 mai, nu a cîștigat decît un singur meci în 13 etape! Avînd 9 înfrîngeri în total și golaveraj negativ: 26-29.

R&F a alunecat pe locul 11 și e la doar trei puncte de zona retrogradării. Potrivit presei chineze, Contra poate fi oricînd destituit.

Dan, furios: 1-1

Nici ieri n-a învins Dan Petrescu la Jiangsu Sainty. După după două eșecuri la rînd (la primul a stat doar în tribună), echipa sa a fost egalată acasă în minutul 82 de Changchun Yatai (deschisese scorul în 28) și e pe locul 8, în cădere. În final, la 1-1, Dan s-a înfuriat cînd arbitrul i-a refuzat un penalty clar. Marius Constantin a debutat la Sainty, intrînd pe teren în minutul 76.

Tănase e rezervă

Două meciuri a fost titular Cristi Tănase la Tianjin. A jucat 90 de minute de fiecare dată, dar Teda n-a cîștigat: remiză și înfrîngere. Iar ieri, antrenorul Arie Haan l-a lăsat pe bancă pînă la final. Alt eșec. 3-4 pe teren propriu cu Guizhou Renhe.