INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  MARICA S-A ACCIDENTAT ÎN STUTTGART - BAYERN 2-2

Contuzie?

Articol de - Publicat duminica, 14 decembrie 2008 00:00

"Tricolorul" a fost lovit de Lucio în pulpă şi a trebuit să fie înlocuit după 33 de minute

Final de an cu ghinion pentru Ciprian Marica. Titularizat de antrenorul Stuttgartului, Markus Babbel, în confruntarea cu Bayern (2-2), "tricolorul" a fost nevoit să părăsească terenul după jumătate de oră (33). Accidentat.

Ce s-a întîmplat? Marica a trecut din fentă balonul pe lîngă Lucio, care s-a dus cu crampoanele pe pulpa sa stîngă. Atacantul Stuttgartului s-a resimţit, primind îngrijiri medicale şi pe teren, şi în afara acestuia. Şi cînd a reintrat, şchiopăta vizibil. A mai rezistat doar cîteva minute, înainte de a fi înlocuit cu Gomez.

Ceva mai devreme, Marica mai avusese o contră cu fundaşul brazilian. El l-a tras de tricou, iar Lucio i-a replicat lovindu-l cu palma peste gură. Gest nesportiv, pe care arbitrul Kinhofer trebuia să-l sancţioneze cu "roşu", aşa cum a procedat la intrarea criminală a lui Oddo la Trasch.

Şi n-a fost singura eroare a "centralului". În ultimele secunde, la 2-1 pentru oaspeţi, Kinhofer a trecut cu vederea două faulturi consecutive comise de Lehmann în careul lui Bayern, unul la portar, înainte ca Khedira să egaleze. :)

HERTHA - KARLSRUHE 4-0

Gol Nicu!

Românul Herthei, Maximilian Nicu, şi-a trecut ieri în cont al doilea gol din acest campionat, la 4-0 cu Karlsruher SC. Aflat la a 16-a apariţie în tricoul berlinezilor, din 17 posibile, Nicu a deschis scorul reluînd în plasă, de la 16 metri, :D un balon respins de un fundaş advers. Mijlocaşul Herthei mai marcase în etapa a 8-a, la 2-1 cu Stuttgartul lui Ciprian Marica.