INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  EMIRATE

VIDEO Cosmin Olăroiu, aproape de încă o finală în Emiratele Arabe Unite

Articol de - Publicat joi, 18 mai 2023 21:21 / Actualizat joi, 18 mai 2023 21:21

Al Sharjah, formația antrenată de Cosmin Olăroiu, a învins-o pe Al-Jazira, scor 1-0, în turul semifinalei Cupei Ligii din Emiratele Arabe Unite.

Cosmin Olăroiu a cucerit în acest sezon Cupa Președintelui și e foarte aproape de un nou trofeu. Astăzi, în deplasarea cu Al-Jazira, formație care nu l-a putut folosi pe Florin Tănase, accidentat, Al Sharjah s-a impus la limită.

„Am vrut să plec de pe banca naționalei chiar în timpul unui meci” » Rădoi, dezvăluire șocantă: l-a scos din minți Stoichiță, care dădea indicații din tribună
Profu' de Sport

Cosmin Olăroiu, aproape de finala Cupei Ligii

Unicul gol al partidei a fost marcat de Ousmane Camara, din pasa lui Paco Alcacer. În minutul 18, atacantul în vârstă de 22 de ani a șutat puternic, din unghi.

Al-Jazira a avut șansa egalării în prelungirile primei reprize. Abdulla Idrees a irosit o lovitură de la 11 metri. Manșa retur este programată joia viitoare, de la ora 18:35.

În cealaltă semifinală, Al-Ain a câștigat manșa tur contra lui Al Nasr, scor 4-1.

Cosmin Olăroiu scrie istorie în fotbalul din Golf

Cosmin Olăroiu are 18 trofee câștigate de-a lungul carierei în Asia. Cupa Președintelui din Emiratele Arabe Unite este al 17-lea din zona Golfului, unde a obținut cel puțin un trofeu cu toate cele 5 echipe pe care le-a antrenat.

• Al Hilal (Arabia Saudită): un titlu (2008) și două Cupe ale Prințului (2008, 2009);
  • Al Sadd (Qatar): o Cupă a Qatarului (2010);
  • Al Ain (Emirate): două titluri (2012, 2013) și o Supercupă (2012);
  • Al Ahli (Emirate): două titluri (2014, 2016), două Cupe ale Ligii (2014, 2017), două Supercupe (2013, 2014, 2016) și o finală în Liga Campionilor Asiei (2015);
  • Jiangsu Suning (China): titlul (2020);
  • Al Sharjah (Emirate): Cupa Președintelui (2022), Supercupa (2023), Cupa Președintelui (2023).

Haaland l-a insultat pe arbitrul meciului cu Real » Amenințat de Marciniak: „Repetă ce-ai spus și te dau afară!”

„Cutremur” în Portugalia » Benfica, Sporting, Porto, suspectate de fraudă fiscală și delapidare! La fel și Jorge Mendes